Skarb wysyła spółki na New Connect

AMB
opublikowano: 05-05-2009, 00:00

Dwie państwowe spółki mają szansę trafić na  miniparkiet. Prema liczy na kapitał od inwestorów, Archimedes — na pieniądze z Unii.

Dwie państwowe spółki mają szansę trafić na miniparkiet. Prema liczy na kapitał od inwestorów, Archimedes — na pieniądze z Unii.

Ministerstwo Skarbu Państwa zapowiedziało kolejną serię przetargów na usługi doradcze przy prywatyzacji. Spośród spółek, które szykuje na sprzedaż, dwie mają szansę trafić na New Connect. Obie działają w podobnej "ciężkiej" branży. Większa, kielecka Prema, produkuje głównie pneumatyczne urządzenia sterujące dla przemysłu przetwórczego, m.in. elektromaszynowego i meblarskiego. Domeną mniejszej, Archimedesa z Wrocławia, są narzędzia pneumatyczne, podzespoły do maszyn i hydraulika siłowa, głównie do ciągników Ursus.

— Były nawet plany połączenia obu spółek — mówi Jerzy Janaszak, wiceprezes Archimedesa.

W przypadku Archimedesa będzie to drugie podejście do prywatyzacji. W nie najlepszym dla firmy momencie, bo mocno odczuła skutki kryzysu. Spadek przychodów był dramatyczny. W I kw. obroty były aż o 45 proc. niższe niż przed rokiem. Archimedes, który od 2003 r., dzięki restrukturyzacji, przynosił zyski (1,5 mln zł netto przy rocznych przychodach 20 mln zł), musi ratować się ostrym cięciem kosztów. Już w 2008 r. z trudem wyszedł na swoje, zarabiając netto tylko 0,3 mln zł.

— Redukujemy zatrudnienie. Na koniec 2008 r. mieliśmy 215 pracowników. Plan na koniec 2009 r. to 167. Przymierzamy się też do sprzedaży niektórych aktywów, m.in. 6 tys. mkw hali produkcyjnej we Wrocławiu, którą wynajmujemy — mówi Jerzy Janaszak.

Kielecka Prema jest w lepszej sytuacji, ale też odczuła skutki kryzysu. Przychody spadły o 25-30 proc., jednak — jak twierdzi Tomasz Zawacki, prezes Premy — dzięki cięciu kosztów mimo wszystko pozostanie rentowna. Zanim spowolnienie gospodarcze dało się firmie we znaki, zarabiała netto około 1,6 mln zł przy przychodach na poziomie niespełna 30 mln zł.

New Connect to, zdaniem Tomasza Zawackiego, najbardziej realna ścieżka prywatyzacji Premy.

— Na giełdę jesteśmy za mali, a na inwestora branżowego raczej nie ma szans. New Connect w przyszłości może nam stworzyć interesującą alternatywę zdobycia kapitału na inwestycje. W kryzysie je ograniczamy, ale mamy pomysły na rozwój, które będziemy chcieli zrealizować, gdy sytuacja gospodarcza się poprawi — mówi prezes Premy.

Dla Archimedesa New Connect to przede wszystkim szansa na dostęp do funduszy unijnych.

— Jako spółka państwowa nie możemy z nich korzystać — mówi Jerzy Janaszak.

Wiceprezes nie ukrywa jednak, że chętniej niż na New Connect firma trafiłaby w ręce inwestora strategicznego, który wprowadziłby do jej oferty nowy produkt. Na samodzielny rozwój Archimedesa raczej nie widzi szans.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AMB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu