Skarbiec przygotował ofertę dla PPE

Anna Garwolińska
opublikowano: 20-04-1999, 00:00

Skarbiec przygotował ofertę dla PPE

W CZOŁÓWCE: TFI Skarbiec, kierowane przez Andrzeja Dorosza, wkrótce dołączy do Banku Handlowego i Pioneera — powierników, którzy jako pierwsi na rynku w ramach III filaru zdecydowali się zarządzać pracowniczymi programami emerytalnymi. fot. ARC

W połowie maja, jako trzeci powiernik na rynku, TFI Skarbiec zaoferuje pracowniczym programom emerytalnym specjalistyczny fundusz inwestycyjny — Skarbiec III filar.

Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych Skarbiec uzyskało zgodę KPWiG na utworzenie specjalistycznego otwartego funduszu inwestycyjnego. Podobnie jak oferowany przez TFI Banku Handlowego fundusz Kapitał Handlowy Senior jest to fundusz przeznaczony specjalnie dla obsługi pracowniczych programów emerytalnych (PPE). Jego uczestnikami nie będą mogli być klienci indywidualni. Towarzystwo ustaliło, że miesięczna wpłata do funduszu nie może wynosić mniej niż 50 zł. Oznacza to, że minimalna pensja uczestnika pracowniczego programu emerytalnego, który podpisze umowę inwestycyjną ze Skarbcem, wynosić musi ponad 700 zł. Bierze się to stąd, że wysokość podstawowej składki na pracowniczy fundusz emerytalny wynosić może maksymalnie 7 proc. wynagrodzenia stanowiącego podstawę do wyliczenia składki na ZUS. Do tej wysokości składki na pracowniczy fundusz emerytalny dają ulgę w opłatach na ZUS. Każdy z pracowników może jednak sam decydować, ile swojego wynagrodzenia chce oszczędzać w pracowniczych programach emerytalnych.

Fundusz Skarbiec III filar, rozpocznie działalność prawdopodobnie w drugiej połowie maja, po zakończeniu subskrypcji i zarejestrowaniu funduszu. Maksymalna prowizja przy zakupie jednostek uczestnictwa wynosić będzie 5,5 proc. wpłacanych środków. Chociaż towarzystwo zastrzega możliwość zniesienia lub obniżenia opłaty manipulacyjnej jest to jednak więcej niż pobiera konkurencyjny fundusz Kapitał Handlowy Senior, w którym opłata nie może być wyższa niż 3 proc. Przy podobnych założeniach inwestycyjnych (w funduszu KH Senior inwestycje w akcje mogą wynosić maksymalnie do 40 proc. aktywów, w funduszu Skarbiec III filar do 30 proc.) limitowane koszty inwestycyjne Skarbca są wyższe. W skali roku nie mogą wynosić więcej niż 3,75 proc. wartości aktywów, w tym opłata za zarządzanie 1,75 proc. (w HK Senior odpowiednio 2,5 proc. i 1,5 proc.).

Trzeciofilarowe oferty Skarbca i Banku Handlowego uniemożliwiają zindywidualizowanie zasad inwestowania. Niezależnie od wysokości składki i czasu oszczędzania zasady inwestycyjne są takie same dla wszystkich uczestników. Skarbiec dopuszcza jedynie okresowe zmiany proporcji składu portfela i zwiększenie inwestycji w akcje.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Garwolińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Skarbiec przygotował ofertę dla PPE