Skarbiec TFI wskoczył na podium

JAG
11-07-2012, 09:01

W czerwcu aktywa funduszy wzrosły netto o 3 mld zł. Doszło też do sporych przetasowań wśród krajowych gigantów.

Na koniec czerwca w portfelach krajowych TFI znajdowało się 128,2 mld zł — wyliczyły Analizy Online wraz z Izbą Zarządzających Funduszami i Aktywami (IZFiA). Wzrost wartości aktywów to przede wszystkim wynik dobrej koniunktury na rynkach finansowych. W czerwcu WIG wzrósł o 8,0 proc., a indeks obligacji skarbowych IROS o 1,18 proc. Dzięki temu z blisko 600 funduszy dodatnią stopę zwrotu osiągnęło ponad 80 proc. Dodatkowo, według wstępnych szacunków Analiz Online, czerwcowy bilans sprzedaży był dodatni i wyniósł około 0,9 mld zł. Największe powody do zadowolenia ma Skarbiec TFI, który w ubiegłym miesiącu powiększył aktywa o prawie 2,5 mld zł. Tym samym awansował do pierwszej trójki największych TFI na rynku, wyprzedzając takich gigantów, jak PKO TFI, BZ WBK TFI czy ING TFI. Skąd tak duży napływ? Z pewnością pomogła poprawa koniunktury na rynkach finansowych, która wsparła wyniki inwestycyjne funduszy. W czerwcu praktycznie w każdej grupie fundusze Skarbca plasowały się na szczytach tabeli. Sukces towarzystwo zawdzięczać też może dobrze przeszkolonej sieci dystrybucji.

— Postawiliśmy na jakość sprzedaży. Zmieniliśmy i solidnie przeszkoliliśmy dystrybutorów regionalnych. Nasze karty funduszy są wzbogacane o bieżące komentarze rynkowe zarządzających, a także informacje o pięć największych pozycji w portfelach. Dzięki temu klient ma możliwość uzyskania szczegółowych informacji na temat każdego oferowanego produktu. To procentuje. Do końca wakacji zrealizujemy plany sprzedażowe założone na cały 2012 r. [300 mln zł — przyp. red.] — mówi Piotr Bieńkuński, członek zarządu Skarbca TFI.

Jak podaje samo towarzystwo w komunikacie, od początku roku do funduszy otwartych wpłynęło 225 mln zł nowych aktywów. A gdzie brakujące 2,2 mld zł? Według szacunków Analiz Online, w ubiegłym miesiącu do jednego z funduszy aktywów niepublicznych wpłacono ponad 2,4 mld zł. Biorąc pod uwagę tak duży, skokowy wzrost aktywów (Skarbiec w maju był na 10. miejscu pod względem udziału w rynku), można przypuszczać, że chodzi właśnie o fundusz Skarbca.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JAG

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Fundusze / Skarbiec TFI wskoczył na podium