Skarbowcy: PiS na pomoc

Jarosław Królak
opublikowano: 14-12-2006, 00:00

Związkowcy fiskusa chcą mediacji PiS w sporze z minister Gilowską. To ostatnia deska ratunku w walce o podwyżki.

Związki zawodowe aparatu skarbowego nie składają broni. Choć wtorkowa demonstracja pod gmachem Ministerstwa Finansów (MF) nie przyniosła efektów, to gra o podwyżki się nie skończyła. Opór minister Zyty Gilowskiej mają próbować złamać posłowie Prawa i Sprawiedliwości (PiS). Czy to im się uda?

Wstawią się...

Skarbówka domaga się podwyżek płac w 2007 r., a co najmniej wyrównania wynagrodzeń o roczną inflację. Minister Gilowska jest nieugięta i nie chce słyszeć o żadnych podwyżkach. Argumentuje, że urzędnicy skarbowi i tak nieźle zarabiają (MF podaje, że średnio 3,2 tys. brutto), więcej np. niż policjanci. Jej zdaniem, budżetu nie stać na wzrost zarobków dla fiskusa. Nieoficjalnie usłyszeliśmy, że MF nie chce dać podwyżek ze strachu. Urzędnicy skarbowi mają wyjątkowo złą opinię, więc kierownictwo MF nie chce wywoływać złości społecznej. Inna sprawa, że skarbówka — zdaniem samych zaintersowanych — jest jedyną grupą sfery budżetowej, która ma nie dostać podwyżek w 2007 r.

Upust frustracji skarbowcy chcieli dać przedwczoraj na manifestacji przed MF. Przyjechało ich jednak niewielu (1,2 tys. osób). W czasie pikiety w gmachu nie było minister finansów. Wiceminister Marian Banaś poinformował, że podwyżek na razie nie będzie.

— Czujemy, że przegraliśmy. Minister Gilowska nie zmieniła zdania. Przecież 50 mln zł rocznie, jakie poszłyby na podwyżki, to mały wydatek. Dlaczego więc nie dostaniemy ani grosza? Zwróciliśmy sie o pomoc do posłów PiS. Obiecali wstawić się za nami u minister finansów — mówi Tomasz Ludwiński, szef NSZZ Solidarność Pracowników Skarbowych.

...i pomogą

Kto ma wesprzeć urzędników? Krzysztof Tchórzewski, wiceszef klubu PiS.

— Była u mnie delegacja skarbowców. Wskazywali, że jako jedyni z budżetówki zostali na lodzie, a oni są służbą od której zależą dochody państwa. Trudno się z tym nie zgodzić. Ich stanowisko przekazałem Aleksandrze Natalli-Świat, przewodniczącej sejmowej komisji finansów. Prosiłem, by przedyskutowała sprawę podwyżek z minister Zytą Gilowską — mówi poseł Krzysztof Tchórzewski.

Skarbowcy proszą o pomoc także Rzecznika Praw Obywatelskich.

— Z przygotowanej dla nas opinii prawnej wynika, że została naruszona konstytucyjna zasada równości wobec prawa — mówi Tomasz Ludwiński.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu