Skarbówka weszła do fundacji Rydzyka

Dawid Tokarz
20-02-2009, 07:25

Urzędnicy wkroczyli już do Lux Veritatis, wejdą też do Naszej Przyjaźni. Z letargu przebudził się także Bogdan Zdrojewski.

Finanse imperium medialnego o. Tadeusza Rydzyka prześwietli Urząd Kontroli Skarbowej (UKS) i sąd. To skutek tekstów "PB" z listopada 2008 r., w których ujawniliśmy, że kierowane przez kontrowersyjnego redemptorystę fundacje Lux Veritatis i Nasza Przyszłość naruszają przepisy ustawy o fundacjach.

— Kontrola w Fundacji Lux Veritatis już się zaczęła. W najbliższych dniach urzędnicy skarbowi wejdą też do Naszej Przyszłości — potwierdza Magdalena Kobos, rzecznik Ministerstwa Finansów.

Władze podatkowe będą wyjaśniać m.in., czy fundacje, na których opiera działalność o. Rydzyk, nie powinny płacić podatku od wypracowanych zysków (w historii zarobiły po około 7 mln zł). Zdaniem cytowanych przez nas ekspertów od prawa fundacyjnego — profesorów Andrzeja Kidyby i Henryka Ciocha — fundacje nie mogą bowiem korzystać z ulg podatkowych przynależnych tylko tym podmiotom, a jednocześnie działać jak spółki prawa handlowego. Tymczasem — jak ujawniliśmy — i Lux Veritatis, i Nasza Przyszłość od lat zdecydowaną większość pieniędzy (około 80 proc.) wydają nie na szlachetne cele zapisane w statucie, ale na robienie interesów, takich jak Telewizja Trwam, prowadzenie księgarni, prywatnego gimnazjum i liceum czy Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej.

Na działanie zdecydował się także szef resortu kultury, Bogdan Zdrojewski.

— Minister wystąpił do sądu rejestrowego z wnioskiem o wydanie orzeczenia dotyczącego zgodności działania obu fundacji z przepisami prawa i statutem oraz z celem, w jakim zostały ustanowione — informuje Iwona Radziszewska, rzecznik ministra kultury.

Więcej na ten temat w piątkowym Pulsie Biznesu.  

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dawid Tokarz

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Skarbówka weszła do fundacji Rydzyka