Skipietrow: Mostostal ma dobre perspektywy

Anna Pronińska
opublikowano: 08-09-2010, 11:43

Prezes tłumaczy słabe wyniki spółki i oczekuje kolejnego zlecenia w Rosji.

Budowlana spółka, która miniony rok zakończyła stratą ponad 13,3 mln zł, nadal odczuwa spowolnienie na rynkach wschodnich.

— Niestety, kontrakty rosyjskie, z braku finansowania, nadal są zawieszone i strata z tytułu utrzymywania gotowości nie zmieniła się. W 2009 r. wynosiła 1,22 mln zł, a w tym roku 1,28 mln zł — mówi Michał Skipietrow, prezes Mostostal-Export.

Dodaje, że spółka realizuje dwa kontrakty w Rosji na łącznie ponad 46,5 mln EUR, ale ma szansę na uruchomienie trzeciego.

— Plusem jest to, że pojawiają się nowe informacje dotyczące gwarancji ze strony banków rosyjskich z pierwszej dziesiątki. Daje to szanse na wyższe przychody i poprawę wyników, ale straty księgowe pozostaną, chyba że wzrosną do końca roku ceny nieruchomości i osłabi się złoty — uważa Michał Skipietrow.

Według niego, wyniki z I półrocza potwierdzają, że sytuacja z 2009 r. nie powtórzyła się, lecz uległa poprawie. Przypomnijmy. Według raportu, w tym okresie spółka miała 11,4 mln zł straty netto (wobec 5,05 mln zł straty netto w pierwszej połowie 2009 r.) przy 28,01 mln zł przychodów (poprzednio 33,8 mln zł).

Szef budowlanej spółki ma jednak na to wytłumaczenie. Po odjęciu strat księgowych z I półrocza strata netto wynosi "jedynie" 4,72 mln zł wobec 7,4 mln zł straty w 2009 r. (przy uwzględnieniu, że w I półroczu 2009 nie było zmiany w wycenie aktywów i różnice kursowe były dodatnie — na poziomie 2,31 mln zł).

Michał Skipietrow zwraca uwagę, że w I półroczu 2010 r. straty księgowe sięgnęły 6,34 mln zł. Chodzi o przeszacowanie (obniżenie) wyceny dwóch działek w Broniszach i Krakowie oraz 291 tys. zł straty z powodu różnic kursowych.

Według prezesa spółki, o poprawie świadczy też zmniejszenie kosztów ogólnych o 1,64 mln zł i rezerw oraz redukcja zadłużenia.

— Mamy dobrą sytuację finansową i pozytywnie oceniamy szanse na rozwój firmy. Prognozować wyników nie chcemy — mówi Michał Skipietrow.

Wynikom ma pomóc rozpoczęta właśnie sprzedaż mieszkań na warszawskiej Woli we własnym projekcie deweloperskim.

— Mamy pierwszą umowę. Jeśli sprzedamy założone 70 proc. w tym roku, wpłynie to dodatkowo na poprawę wyniku. Projekt wyceniony jest według poniesionych kosztów, i to całkowicie z własnych pieniędzy — dodaje prezes Mostostalu-Export.

Michał Skipietrow, prezes Mostostal-Export
Michał Skipietrow, prezes Mostostal-Export
None
None
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska

Polecane