Składka wypadkowa nie musi być wysoka

opublikowano: 21-05-2015, 00:00

Stosowanie wysokich norm BHP może przynieść przedsiębiorcom milionowe oszczędności. Zwłaszcza w produkcji.

Obniżenie składki wypadkowej może zmniejszyć koszty w firmie. Sposób jest tylko jeden — przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, jak podkreślają eksperci Inventage Polska. Największe oszczędności mogą odczuć przede wszystkim przedsiębiorcy z branż o największym zagrożeniu wypadkami przy pracy, którzy opłacają składki ustalane z zastosowaniem najwyższej stopy procentowej. Analizy Inventage Polska dotyczące składek wypadkowych za 2014 r. (obowiązujących w okresie rozliczeniowym do końca marca) pokazały, że największa redukcja kosztów była możliwa w branży naprawy, konserwacji i instalowania maszyn i urządzeń, mogła sięgnąć 23,2 mln zł. Na drugim miejscu znalazła się produkcja chemikaliów i wyrobów chemicznych (obniżka kosztów o 9,5 mln zł). Po 1,5 mln zł udałoby się zaoszczędzić przy produkcji żywności i metalowych wyrobówgotowych (z wyłączeniem maszyn i urządzeń).

Zobacz więcej

Składka wypadkowa

— Zazwyczaj oszczędności oznaczają kilkuprocentowe obniżenie rocznych kosztów związanych z wynagrodzeniami. Najlepsze efekty są widoczne w branży produkcyjnej. Można odzyskać nadpłacone kwoty nawet do 10 lat wstecz — wyjaśnia Rafał Jędruchniewicz, starszy inspektor BHP, menedżer w Inventage Polska. Pracodawcy płacą składki wypadkowe, obliczane na podstawie różnych danych. Przede wszystkim obowiązuje podział na dwie grupy płatników: pracodawców liczących 10 i więcej pracowników oraz podmioty prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą i mikroprzedsiębiorców zatrudniających maksymalnie 9 osób. Większe firmy na początku każdego roku składają deklaracje ZUS IWA, w których informują o liczbie pracowników, którzy zostali poszkodowani w wypadkach przy pracy. Od tych danych, jak też od kodu Polskiej Klasyfikacji Działalności, przypisanego branży, w której przedsiębiorca działa, oraz od liczby zatrudnionych u niego ubezpieczonych, zależy wysokość stopy procentowej na ubezpieczenie wypadkowe. ZUS przyznaje ją płatnikowi indywidualnie na cały rok składkowy. Pozostali przedsiębiorcy płacą składki, do których stosuje się połowę najwyższej stopy procentowej ustalonej na dany rok. W poprzednim okresie rozliczeniowym najwyższa stopa procentowa, dotycząca górnictwa, ropy naftowej i gazu ziemnego, wynosiła 3,86 proc., w obecnym spadła do 3,6 proc.

— Lepiej zapobiegać, niż leczyć. Taka zasada może prowadzić do zminimalizowania kosztów związanych z ewentualnymi wypadkami w pracy. Jednak zdarza się, że kadra kierownicza postrzega koszty związane z BHP jako zło konieczne, podczas gdy tak naprawdę stanowią one inwestycję — mówi Rafał Jędruchniewicz. Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy podaje, że każdy 1 EUR zainwestowany w BHP zwraca się przedsiębiorcom w postaci 2,2 EUR. Każdego roku w Unii Europejskiej dochodzi do 4 tys. wypadków śmiertelnych, a ponad 3 mln poważnych. Według danych GUS w Polsce w 2014 r. w wypadkach przy pracy poszkodowanych zostało 88,64 tys. osób. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu