Sklepy internetowe pracują pełną parą

Albert Stawiszyński
opublikowano: 21-12-2004, 00:00

Wirtualne placówki przed świętami przeżywają prawdziwe oblężenie. Warto zatem pamiętać o prawach i obowiązkach obu stron transakcji.

Prezenty na gwiazdkę to już nie tylko domena tradycyjnych sklepów. Bez wychodzenia z domu czy biura można wybrać coś w sklepie internetowym. Polacy z tej formy zakupów coraz chętniej zaczynają korzystać. Potwierdzają to przedstawiciele e-sklepów.

— W grudniu zanotowaliśmy prawie 100-proc. wzrost zamówień w stosunku do poprzedniego miesiąca. Aby zachęcić do zakupów w okresie świątecznym, przygotowaliśmy promocję. Wszystkie tytuły, które mamy w magazynie (ponad 100 tys.) i na które zamówienie zostanie złożone do 22 grudnia, dostarczamy na terenie kraju przesyłką kurierską gratis — mówi Krzysztof Jerzyk, wiceprezes sklepu internetowego merlin.com.pl.

Duży wybór

Przed świętami dobrze sprzedają się m.in. książki, płyty CD z muzyką, czyli wszystko to, co może być prezentem pod choinkę, ale fala zakupów nie omija także sklepów z żywnością.

— Odnotowujemy duży popyt na artykuły spożywcze związane ze zbliżającymi się świętami, czyli m.in. ryby, mięsa. Oczywiście inne produkty także dobrze się sprzedają. Zamówiony towar dostarczamy do około dwóch godzin od złożenia zamówienia — mówi Marcin Krzaczek ze sklepu dodomku.pl, oferującego artykuły spożywcze na terenie Trójmiasta.

Są jednak i takie e-sklepy, gdzie w drugiej połowie grudnia raczej wielkiego boomu nie widać.

— Przecież w prezencie nie daje się np. tuszu do drukarki. U nas wzrost sprzedaży jest widoczny za to zaraz po Nowym Roku — mówi Daria Kostera ze sklepu internetowego agawa.pl, oferującego m.in. materiały eksploatacyjne do urządzeń drukujących.

O czym należy pamiętać, dokonując zakupów w e-sklepie?

Odstąpienie bez przyczyny

Przede wszystkim konsument ma prawo odstąpienia od umowy zawartej na odległość w ciągu 10 dni od chwili jej zawarcia, bez podania przyczyny. Wystarczy wysłanie odpowiedniego oświadczenia przed upływem tego terminu. Może to nastąpić m.in. listownie lub drogą elektroniczną. Przepisy nie dają jednak takiego prawa w przypadku sprzedaży żywności z dostawą oraz niektórych usług turystycznych.

Co ważne, ustawowo określony jest także termin zwrotu towaru (przez konsumenta i pieniędzy przez sprzedającego) w sytuacji odstąpienia od umowy. Powinno to nastąpić niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 14 dni. Taka możliwość istnieje od końca 2003 r. Wcześniej taki termin w ogóle nie istniał.

Oczywiście, w większości sklepów internetowych warunkiem zwrotu pieniędzy jest dostarczenie towaru bez śladów jego użytkowania. Zanim dokonamy zakupu w sklepie internetowym, warto także przeczytać obowiązujący w nim regulamin.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Albert Stawiszyński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Sklepy internetowe pracują pełną parą