SKLEPY SPOŻYWCZE PRZYCIĄGAJĄ KLIENTÓW

Marlena Kaczmarek
opublikowano: 02-11-2000, 00:00

SKLEPY SPOŻYWCZE PRZYCIĄGAJĄ KLIENTÓW

Klienci centrów handlowych kupują inne produkty przy okazji zaopatrywania się w żywność

OGNIWO EWOLUCJI: Handel przechodzi na naszych oczach ważną ewolucję. Na początku był pojedynczy sklep, później dom towarowy i w końcu hipermarket. Tą ostatnią formą robienia zakupów klienci są już zmęczeni, a rynek się nasycił. Przyszłość należy więc do centrów handlowych, które najbardziej uwzględniają komfort zakupów — mówi Monika Jędrzejczak z agencji Healey & Baker. fot. Borys Skrzyński

Centrum handlowe jest próbą rekonstrukcji ulicy, na której klient porusza się od punktu A do B. Polscy projektanci centrów mogą uczyć się na błędach, jakie w Europie Zachodniej i USA zostały popełnione wiele lat temu. Specjaliści już teraz wskazują, że najlepszym magnesem, przyciągającym klienta jest sklep spożywczy.

W Polsce centra handlowe są swoistą nowością. Ich projektanci korzystają jednak z doświadczenia architektów zachodnich, przez co udaje im się uniknąć niektórych błędów.

— Pierwszym i najważniejszym elementem jest lokalizacja obiektu. Klient musi mieć dobry dojazd — twierdzi Zygmunt Chyla, wiceprezes zarządu Galerii Mokotów.

— Centrum handlowe nie musi być usytuowane w centrum miasta. Projektowane przez nasze biuro centrum w Katowicach ulokowane jest przy wylocie trasy z Katowic do Chorzowa. W odległości kilku przystanków autobusowych znajdują się osiedla mieszkaniowe, w których mieszka kilkadziesiąt tysięcy osób. Tymczasem cała aglomeracja górnośląska zamieszkana jest przez kilka milionów potencjalnych klientów — dodaje Roman Tomala z biura Chapman Taylor.

Nie tylko lokalizacja

Zawsze powstaje jednak pytanie, jak zaprojektować centrum handlowe, aby klient przychodził do niego z chęcią i zostawiał odpowiednią ilość pieniędzy. Każdy taki obiekt jest próbą rekonstrukcji ulicy handlowej. Dlatego jego projekt musi uwzględniać psychologię klienta.

Klient, robiąc zakupy, porusza się od punktów A do B. Zadaniem projektanta centrum jest ustalenie odpowiedniej kolejności tych punktów — tak, aby goście centrum handlowego odwiedzili wszystkie najważniejsze i największe sklepy.

— Drugie piętro jest zdecydowanie najmniej atrakcyjne, dlatego w Galerii Mokotów umieściliśmy tam restauracje i obiekty rozrywkowe, aby zmęczeni zakupami klienci mogli odpocząć Na pierwszym piętrze znajdują się wyłącznie ekskluzywne sklepy dla klientów o grubszym portfelu. Jednak zawsze najbardziej atrakcyjny jest parter. Ulokowaliśmy tam supermarket spożywczy, gdyż właśnie on najbardziej przyciąga klientów. Drugim najważniejszym punktem na parterze jest dom towarowy z konfekcją, który jednak mieści się po drugiej stronie centrum na parterze. Aby tam dotrzeć klienci muszą przejść przez pasaż mniejszych butików — mówi Monika Jędrzejczak z agencji Healey & Baker.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Nie wszystkim potrzebny

Pierwsze centra handlowe, budowane w USA i Wielkiej Brytanii pominęły w projektach sklepy spożywcze, skupiając się głównie na odzieży. Później uznano to za błąd. Rzeczywistość dowiodła bowiem, że właśnie do supermarketu z artykułami spożywczymi większość klientów kieruje się w pierwszej kolejności, resztę zakupów robiąc często przy okazji.

— Rodzaj sklepów, jakie znajdują się w centrum handlowym zależy od profilu takiego obiektu. Oferta Promenady skierowana jest do osób dobrze zarabiających, powyżej 25 roku życia, które w ciągu miesiąca przeciętnie wydają tutaj 1000-1500 zł. W trzeciej fazie rozbudowy Promenady zamierzamy uwzględnić supermarket spożywczy, gdyż chcemy zwiększyć komfort robienia zakupów i rozszerzyć ofertę. Supermarket nie będzie jednak jedynym elementem, którego zadaniem będzie przyciągnięcie klientów — twierdzi Hanna Glińska-Bruzda.

Zatrzymać kupującego

Centrum handlowe powinno być tak zaprojektowane, aby klient spędzał tam jak najwięcej czasu i wychodził zadowolony. Ważne jest, aby miał dostęp do szerokiego asortymentu produktów różnych branż. Dlatego składać się musi zarówno ze sklepów wielkopowierzchniowych, jak i małych markowych butików. Drugim podstawowym elementem jest odpowiednio dobrana sieć restauracji i fastfoodów o zrównoważonych, ale podobnych cenach. Trzecią funkcją centrum handlowego jest rozrywka. Najczęstszymi obiektami tego typu są w polskich centrach handlowych kina, kręgielnie i place zabaw, w których można zostawić dzieci pod stałą opieką obsługi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marlena Kaczmarek

Polecane