SKŁÓCONA WAWA

Tomasz Siemieniec
opublikowano: 08-12-1999, 00:00

SKŁÓCONA WAWA

Możliwe, że do końca 1999 roku stołeczną stację zasili niemiecki inwestor

UŚMIECH DLA NIEMCÓW: Wojciech Reszczyński uparcie odmawiał dzielenia się władzą w spółce z inwestorami. Wiele wskazuje jednak na to, że gotów jest ustąpić Niemcom. fot. ARC

Radio Wawa, przeżywające problemy finansowe, do końca roku ma pozyskać nowego inwestora strategicznego. Kandydatem jest niemiecka firma Eurocast. Problem polega na tym, że Wawa ma już inwestora z zagranicznym rodowodem — irlandzką firmę Modulor Investment, który nie pozbędzie się własnych udziałów, jeśli pozostali właściciele stacji nie zaspokoją jego roszczeń finansowych.

Konflikt między głównymi właścicielami Radia Wawa trwa od stycznia 1999 roku. Po jednej stronie barykady stoją Wojciech Reszczyński i Mieczysław Adamski, kontrolujący 51 proc. stacji, a z drugiej strony irlandzki Modulor Investment, posiadający 33 proc. akcji firmy. Konsekwencją nieporozumień jest odcięcie stacji od kapitału, który miał do niej spływać z irlandzkich kont. Wprawdzie Wojciech Reszczyński zaproponował w kwietniu przedstawicielom firmy Modulor odkupienie ich udziałów, ale wciąż transakcja ta nie została sfinalizowana.

— Irlandczycy chcieli przejąć kontrolę nad Wawą, na co im nie pozwoliłem. Od momentu, kiedy sam zarządzam firmą, sytuacja Wawy poprawiła się. W miastach, na które mamy koncesje, wyprzedziliśmy Program 3 i Radio Maryja — podkreśla Wojciech Reszczyński, prezes Radia Wawa.

Na konflikcie właścicieli cierpi sama stacja, która traci wpływy z reklam, a jej słuchalność ogólnopolska oscyluje w granicach błędu statystycznego.

Jest kandydat

Nowego inwestora prezes Reszczyński poszukuje od kilku miesięcy. Rozmawiał w tej sprawie m.in. z Zygmuntem Solorzem, właścicielem Polsatu, z Radiem Kolor i kilkoma innymi kandydatami. Wszystkie próby pozyskania partnera w kraju zakończyły się jednak fiaskiem, ponieważ Reszczyński i Adamski nie zamierzają oddać kontroli nad spółką. Właściciele Wawy zwrócili się zatem o pomoc do niemieckiej firmy Eurocast.

— Prowadzimy negocjacje z tym inwestorem, ale żadne wiążące decyzje nie zostały jeszcze podjęte. Liczymy jednak, że do końca 1999 r. sprawa zostanie sfinalizowana — przyznaje Wojciech Reszczyński.

Na początek pożyczka

Pierwsze efekty współpracy tych stron mają być widoczne już na dniach. Cierpiąca na brak gotówki Wawa otrzyma podobno wkrótce od Eurocast 400 tys. DEM (około 900 tys. zł) kredytu. To byłby jednak dopiero wstęp do współ-pracy.

— Eurocast jest podobno gotowe włożyć kilka milionów dolarów w Wawę w zamian za 33-proc. pakiet udziałów w tej firmie. Potrzeby kapitałowe na restrukturyzację ponadregionalnej sieci Wawy szacuje się na 8 mln USD. Niewykluczone, że te środki zapewnią Niemcy — twierdzi nasz informator.

— Brakuje nam pieniędzy na inwestycje. Potrzebne środki ma zapewnić właśnie przyszły inwestor — potwierdza prezes Reszczyński, któremu Niemcy gwarantują także podobno utrzymanie posady prezesa spółki.

Zaspokoić Irlandczyków

Pewne jest jednak, że nowy współwłaściciel stacji nie obejmie nad nią kontroli. 51 proc. głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy musi pozostać w rękach Wojciecha Reszczyńskiego i Mieczysława Adamskiego, ponieważ takie są warunki koncesji udzielonej Wawie. Niemcom zależy jednak na 13 koncesjach regionalnych Wawy. Podobno mają kupić pakiet akcji od Wojciecha Reszczyńskiego i Mieczysława Adamskiego. Wcześniej jednak z udziału w spółce musi zrezygnować Modulor Investment, bowiem dopuszczalny udział kapitału zagraniczego w stacjach radiowych wynosi 33 proc., a dokładnie tyle mają Irlandczycy. Nie ma raczej wątpliwości, że Modulor zechce pozbyć się swoich udziałów w Wawie, ale musi wcześniej odzyskać zainwestowane w radio 2,5 mln USD.

— Nie wiem, czy Modulor otrzyma tyle pieniędzy w zamian za 33 proc. akcji Wawy. Wiele zależeć będzie od kupującego. Na pewno natomiast nie wyobrażam sobie dalszej współpracy z tą firmą — twierdzi Wojciech Reszczyński.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Siemieniec

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / SKŁÓCONA WAWA