SKOK mają ujawniać tajemnice

Jarosław Królak
opublikowano: 23-12-2011, 00:00

Rząd chce znać pełne finanse kas, ich kontrakty, transakcje i zarobki władz. Kasy mówią: weto!

Rusza kolejna runda batalii o nadzór nad Spółdzielczymi Kasami Oszczędnościowo-

Kredytowymi (SKOK) i jawność ich działalności. Ministerstwo Finansów (MF) opracowało kolejny projekt rozporządzenia, które ma narzucić kasom wiele nowych obowiązków sprawozdawczych, wykraczających poza ramy zwykłego sprawozdania finansowego. Zdaniem urzędników, mają zapewnić stabilność SKOK i zwiększyć bezpieczeństwo lokowanych pieniędzy. Kasy krytykują rozporządzenie.

— Ministerstwo nie miało delegacji ustawowej do wydania tego rozporządzenia, a zawarte w nim regulacje są sprzeczne z ustawą o rachunkowości — mówi Andrzej Dunajski, rzecznik Krajowej SKOK.

SKOK są potężną instytucją finansową z prawie 2 tys. placówek, w których pieniądze ulokowało 2,3 mln Polaków. Obecnie ich aktywa przekraczają 15 mld zł, depozyty sięgają 14 mld zł, a pożyczki 10,7 mld zł. Jako instytucje parabankowe wyrosły na silnego gracza na rynku pożyczkowym i od lat skutecznie opierają się próbom podporządkowania nadzorowi takiemu, jakiemu podlegają banki. Rozkwitały w czasie rządów PiS, który wziął je pod swoje skrzydła i traktował jako potrzebną alternatywę wobec klasycznych instytucji finansowych. Jednak rząd PO — PSL, wspomagany opiniami Banku Światowego oraz Europejskiego Banku Centralnego, postanowił poddać SKOK nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). Nie podobało się to prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu, który w 2009 r. ustawę skierował do Trybunału Konstytucyjnego (TK). Utknęła tam na dobre. Rozprawa planowana jest dopiero na 12 stycznia 2012 r. MF postanowiło nie czekać na wyrok TK i chce pełnej jawności działalności kas. Joanna Dadacz, dyrektor departamentu rachunkowości MF, podkreśla w uzasadnieniu , że inicjatorem rozporządzenia jest KNF.

— W opinii KNF istnieje konieczność wprowadzenia czytelnych zasad tworzenia odpisów aktualizacyjnych należności kas z tytułu udzielanych kredytów i pożyczek. Kasa Krajowa, która obecnie nadzoruje system SKOK, przyznała sobie prawo do ustalania zasad tworzenia odpisów dla każdej z kas. Oznacza to, że podmiot nadzorujący w pełni decyduje o sytuacji ekonomicznej podmiotów nadzorowanych, co uniemożliwia właściwą ocenę ryzyka — stwierdza w uzasadnieniu Joanna Dadacz.

MF dąży do poznania szczegółów z działalności kas. Rozporządzenie ustala zasady odpisów aktualizujących kredyty i pożyczki, nakłada na kasy obowiązek publikacji m.in.: pełnych sprawozdań finansowych, przychodów, kosztów, bilansów, rachunku zysków i strat, przedstawiania zobowiązańpozabilansowych, zmian w funduszach własnych i rachunku przepływów pieniężnych. Ponadto SKOK musiałyby informować o istotnych zdarzeniach gospodarczych, umowach i kontraktach, transakcjach, wszelkich danych o aktywach i pasywach. Rząd chce też poznać zarobki prezesa SKOK, członków zarządu oraz rady nadzorczej. Jawne byłyby też kwoty pożyczek i kredytów udzielanych członkom zarządu i rady nadzorczej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane