SKOK odwoła się od decyzji KNF

DI
opublikowano: 26-11-2009, 16:30

Podmioty systemu SKOK - założyciele Banku Oszczędnościowo-Kredytowego - będą się odwoływać od decyzji nadzoru z 26 listopada 2009 r., która utrzymała w mocy decyzję KNF z dnia 8  sierpnia 2008 r. w sprawie odmowy wydania zezwolenia na utworzenie Banku Oszczędnościowo-Kredytowego SA”.

Poniżej prezentujemy oficjalny komunikat SKOK.

"Stoimy na stanowisku, że nie ma żadnych merytorycznych przesłanek, które uniemożliwiałyby utworzenie banku i podmioty ubiegające się o licencję na bank spełniają warunki wymagane prawem.
Godzi się w tym miejscu przypomnieć (o czym informowaliśmy stosownym komunikatem), że wczoraj Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał wyrok, w którym stwierdził bezczynność Komisji Nadzoru Finansowego i zobowiązał Komisję do wydania (w terminie 30 dni od daty otrzymania uzasadnienia) rozstrzygnięcia wniosku Krajowej SKOK, TUW SKOK i TU SKOK Życie S.A. o ponowne rozpoznanie sprawy i wydanie wnioskodawcom zezwolenia na utworzenie Banku Oszczędnościowo-Kredytowego. Zasądził również zapłatę 391 zł przez KNF tytułem kosztów postępowania sądowego. Wyrok dotyczył skargi na bezczynność organu państwowego i braku rozpoznania ponownego wniosku o wyrażenie zgody na utworzenie banku.
Dzisiejsza decyzja Komisji Nadzoru Finansowego daje zatem możliwość dochodzenia swoich racji w postępowaniu przed sądem administracyjnym.
Podmioty systemu SKOK złożyły w dniu 21 grudnia 2004 r. wniosek do Komisji Nadzoru Bankowego o wyrażenie zgody na utworzenie Banku Oszczędnościowo Kredytowego Spółka Akcyjna. Decyzja odmowna została wydana 08.08.2008 r., a więc po upływie prawie 4 lat od złożenia wniosku. 15.09. 2008 r. założyciele złożyli do KNF wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy.
Przypomnijmy, że podstawowym celem utworzenia Banku Oszczędnościowo Kredytowego S.A. jest poprawa efektywności podmiotów systemu SKOK między innymi poprzez szybszy przepływ środków pieniężnych wynikający z dokonywania operacji rozliczeniowych w jednej instytucji poprzez wykorzystanie efektu synergii na poziomie systemu SKOK. Kasy nie będą skazane na obsługę przez swoją konkurencję. Jest to niewątpliwa korzyść (również dla członków SKOK), albowiem zostaną zaoszczędzone pieniądze. Bank będzie świadczyć usługi dla ograniczonej liczby podmiotów. Nie będzie obsługiwać członków Kas, bo tym zajmują się Kasy, lecz będzie wyłącznie bankiem korporacyjnym działającym w systemie SKOK. Rozwiązania takie są praktycznie stosowane w wielu krajach, gdzie działają kasy spółdzielcze (unie kredytowe), m.in. w USA i Kanadzie."

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane