Skonsolidowane sprawozdanie finansowe – nowe wymogi MSSF

opublikowano: 16-01-2012, 00:00

ZBIGNIEW LIBERA

biegły rewident, FCCA, CIA, partner i szef KPMG w Gdańsku zlibera@kpmg.pl

1 stycznia 2013 r. wejdą w życie dwa nowe standardy, dotyczące sporządzania skonsolidowanych sprawozdań finansowych: MSSF 10 – Skonsolidowane sprawozdania finansowe i MSSF 12 – Ujawnienia na temat udziałów w innych jednostkach. Nowy standard MSSF 10 wprowadziłujednolicony m kontroli w miejsce dot sowych dwóch modeli dla jednostek specjaln przeznaczenia i pozost inwestycji. Wprowadza model kontroli opiera 3 czynnikach: posiadani nad inwestycją, rozumia prawa inwestora, które d bieżącą możliwość kierow tymi obszarami działalno stycji i mające istotny wp zwrot z tej inwestycji (tzw obszary działalności), eks na zmienność zwrotu z in oraz związku między wła a zwrotami.

MSSF 12 jest zaś pierwszym standardem poświęconym wyłącznie ujawnieniom na temat udziałów w innych jednostkach. Dotychczas wymogi dotyczące ujawnień były zawarte w wielu standardach. Celem MSSF 12, poza ujednoliceniem i zgromadzeniem wymogów dotyczących ujawnień w jednym miejscu, jest dostarczanie informacji pomocnych użytkownikom sprawozdań finansowych do oceny charakteru ryzyk związanych z udziałami w innych jednostkach oraz wpływu udziałów w innych jednostkach na sytuację finansową, wynik finansowy i przepływy pieniężne.Standardy mają zastosowanie do okresów rocznych rozpoczynających się 1 stycznia 2013 lub później. Możliwe jest wcześniejsze zastosowanie standardów pod warunkiem jednoczesnego zastosowania wszystkich trzech. Wyjątek stanowi MSSF 12, którego wcześniejsze zastosowanie nie wymaga jednoczesnego zastosowania MSSF 10. Oba standardy oczekują na zatwierdzenie przez Unię Europejską, więc nie mogą być stosowane w Polsce przez spółki sporządzające swoje sprawozdania zgodnie z MSSF UE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu