Skontroluj klimatyzację

opublikowano: 06-03-2017, 22:00

Biura: Wiosna to dobra pora na przegląd klimatyzacji, który pozwoli uniknąć problemów podczas użytkowania sprzętu

Klimatyzacja nie zaszkodzi zdrowiu użytkowników pod warunkiem, że będzie właściwie wykorzystywana. Niestety, wysoka cena eksploatacji urządzenia kusi właścicieli nieruchomości do oszczędzania na serwisach lub odgrzybianiu. A to już jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia — twierdzą eksperci.

System regulujący parametry powietrza jest szczególnie ważny dla specjalistycznych pomieszczeń, np. serwerowni, które wymagają chłodzenia przez cały rok — mówi Regina Gul, starszy kierownik projektu JLL.
Zobacz więcej

DOBRA OPCJA:

System regulujący parametry powietrza jest szczególnie ważny dla specjalistycznych pomieszczeń, np. serwerowni, które wymagają chłodzenia przez cały rok — mówi Regina Gul, starszy kierownik projektu JLL. [FOT. ARC]

— Stosując klimatyzację przez cały rok, należy pamiętać o jej czyszczeniu co najmniej dwa razy w roku. Dobrą praktyką jest pełny serwis wiosną i jesienią. Mamy wtedy pewność, że w lecie i zimą klimatyzacja będzie pełniła swoją funkcję, a jej negatywne skutki zostaną ograniczone do minimum. Niewłaściwa konserwacja klimatyzacji powoduje rozwój pleśni, zaś wilgotne środowisko sprzyja namnażaniu grzybów. Długotrwałe przebywanie w takich warunkach może się przyczynić do rozwoju chorób zawodowych, alergii, a nawet astmy — przekonuje Marek Złoto, inspektor ds. PPOŻ w Proinspect.pl.

Sterowanie słupkami rtęci

Prawie wszystkich systemów klimatyzacji używa się przez cały rok.

— W chłodniejszych okresach taki sprzęt jest wykorzystywany w biurowcach do ogrzewania pomieszczeń, zaś w galeriach handlowych do… chłodzenia. Może się to wydawać dziwne, ale w sklepach bez okien, gdzie przebywa dużo ludzi, znajduje się sporo urządzeń elektrycznych i oświetlenia, zapotrzebowanie na chłód jest przez cały rok. Należy też wspomnieć o klimatyzacji w biurowych serwerowniach, której jedynym zadaniem jest chłodzenie niezależnie od temperatury na zewnątrz — mówi Piotr Świczewski z Savills. Jednym z rozwiązań chłodniczych najczęściej stosowanych w biurowcach jest centralny system tzw. wody lodowej, wykorzystujący klimakonwektory albo belki wentylacyjne.

— Źródłem chłodu dla instalacji wody lodowej jest agregat chłodniczy, chłodzony wodą albo powietrzem. Zaletą przy zmiennej temperaturze zewnętrznej jest możliwość płynnej regulacji parametrów wydajności urządzenia przez autonomicznesterowanie poszczególnymi sekcjami sprężarek. Oznacza to minimalną pracę sprężarek zainstalowanych w agregacie wody lodowej adekwatnie do wartości temperatur zewnętrznych — tłumaczy Regina Gul, starszy kierownik projektu JLL.

Bez przesady

W biurowcach stosuje się także system VRF, czyli układ o zmiennej ilości czynnika chłodniczego. — Taki układ jest elastyczny dzięki możliwości przyłączenia do baterii jednostek zewnętrznych nawet kilkudziesięciu jednostek wewnętrznych, co pozwala na klimatyzowanie wielu pomieszczeń w budynku za pomocą jednego centralnie sterowanego systemu.

Zaletą tego rozwiązania jest energooszczędność i możliwość wykonywania instalacji etapowo, czyli najpierw można wykonać część jednostek wewnętrznych, uruchomić instalację i resztę instalacji wykonać np. dopiero w następnym sezonie. Atutem jest także to, że w tym samym czasie część jednostek może pracować w trybie chłodzenia i grzania — przekonuje Regina Gul. Jej zdaniem, wadą jest duża ilość freonu w instalacji, co w przypadku rozległych systemów instalacji może być problemem przy nieszczelności i próbie ich wykrycia, a ze względu na przepis o zubożeniu warstwy ozonowej atmosfery rozwiązania te mogą być kłopotliwe w serwisowaniu.

— Należy pamiętać, że od 2016 r. wszystkie urządzenia, które mają powyżej 3 kg substancji zubożających warstwę ozonową atmosfery, podlegają rejestracji w Centralnym Rejestrze operatorów — przypomina Regina Gul. Warto jednak być świadomym, że w budynkach, w których działa klimatyzacja, zazwyczaj jest suche powietrze o niskiej wilgotności.

— To bardzo niekorzystnie wpływa na skórę i błony śluzowe dróg oddechowych, prowadząc do suchości skóry i śluzówek. Alergicy są szczególnie narażeni na negatywne oddziaływanie klimatyzacji. Z klimatyzacją, tak jak z wieloma aspektami życia, należy zachować zdrowy umiar — radzi Marek Złoto.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy