Skromny finał dobrego tygodnia

Adam Stańczak, DM BOŚ
opublikowano: 02-12-2011, 18:27

Piątkowe notowania na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie przyniosły skromne zmiany najważniejszych indeksów.

Indeks szerokiego rynku WIG zmienił swoją wartość o -0,18 procent przy zmianie indeksu WIG20 o -0,31 procent. Równie skromnie zaprezentowała się aktywność rynku, który w WIG20 zdołał obrócić akcjami za 612 mln złotych, z czego 284 mln podzieliły pomiędzy siebie spółki KGHM i PKN Orlen. Nieco lepiej poradził sobie spółki średnie, które oglądane przez pryzmat indeksu mWIG40 zyskały 0,2 procent.
Z perspektywy końca sesji widać, iż rynek w modelowy sposób zrealizował klasyczny dla pierwszych piątków miesiąca scenariusz, w którym centralnym punktem są zwykle publikowane w USA dane z rynku pracy. W istocie o poranku WIG20 szukał zwyżki, ale otwarcie plusem było niczym więcej niż podporządkowaniem się dobrym początkom sesji w Europie. Przy zwyżce indeksów europejskich po około 1 procent, warszawski WIG20 zyskał na otwarciu 1,3 procent. Tak mocny skok na północ w kontekście publikacji amerykańskiego Departamentu Pracy był nie do utrzymania i po kilku minutach średnia zredukowała zwyżkę niespełna 1 procent. Kolejne kilka godzin było już modelowym wypełnieniem znanego z przeszłości schematu. Właściwie od 10:00 do 14:30 indeks największych spółek dryfował na około 10-punktowej półce, której rejonem centralnym był poziom 2280 pkt.

Dane nie okazały się przełomowe, ale czytelnie oddzieliły od siebie dwie połowy sesji. Wzrost liczby miejsc pracy w sektorach pozarolniczych o 120 tys. w połączeniu z zaskakującym spadkiem stopy bezrobocia do 8,6 procent postawił przed rynkami trudne zadanie interpretacji. Z jednej strony wzrost liczby etatów był znacznie mniejszy od nadziei rozpalonych przez środowe dane ADP, które pokazały zwyżkę miejsc pracy w sektorze prywatnym o przeszło 200 tys. Z drugiej strony odczyt stopy bezrobocia na 8,6 procent był tak zaskakujący, iż szybko zaczęto szukać przyczyn spadku z poziomu 9 procent. Tradycyjnie najpoważniejszym argumentem przeciwko optymizmowi danych było zafałszowanie związane z metodologią liczenia bezrobocia. Niemniej dla GPW i WIG20 kluczowe dla wyniku sesji było osłabienie eurodolara, który po danych w USA osunął się z okolic 1.3500 w rejon 1,3400.

Słaba końcówka dnia nie była wstanie odebrać bykom zwycięstwa w skali tygodnia. Licząc piątek do piątku WIG20 zyskał 4,3 procent i przełamał miesiąc przeceny. Niestety do tego optymistycznego finału tygodnia należy dołożyć fakt, iż niemal całość tygodniowej zwyżki przypadła na sesję środową, w trakcie której GPW posiliła się dobrymi rozdaniami na świecie wywołanymi głównie krokami poczynionymi przez banki centralne. W istocie bez środowego skoku WIG20 o 4,8 procent nie byłoby sukcesu w skali tygodnia. Dla techników najważniejszym faktem jest odejście wykresu od dolnego ograniczenia wielotygodniowej konsolidacji, co odsuwa z rynku ryzyko przebicia wsparć, które w sierpniu powstrzymały przecenę. W praktyce oznacza to, iż stale aktualny pozostaje trend boczny szerokości około 300 punktów.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Stańczak, DM BOŚ

Polecane