Skuteczne odbicie na Wall Street

opublikowano: 01-10-2013, 22:08

Wtorkowa sesja na amerykańskich giełdach miała nerwowy przebieg, ale przyniosła odreagowanie.

Kontrolę nad rynkiem próbowała ponownie przejąć strona popytowa po tym jak indeks S&P500 zszedł do najniższego poziomu od trzech tygodni. Inwestorzy, mimo że zachowują się dosyć spokojnie, wyrażają spore obawy od rozwój wypadków związanych z tzw. government shutdown i patem odnośnie limitu zadłużenia.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Impulsem popytowym dla obozu byków był opublikowany dzisiaj odczyt indeksu ISM dla przemysłu. Okazało się, że sprawił on miłą niespodziankę nieoczekiwanie rosnąc. We wrześniu wskaźnik osiągnął wartość 56,2 pkt wobec 55,7 pkt miesiąc wcześniej i mediany oczekiwań analityków na poziomie 55 pkt.

Inwestorzy czekają też na nadchodzącą prezentację wyników spółek za trzeci kwartał. Jak szacują analitycy zyski firm wchodzących w skład indeksu S&P500 wzrosły o 1,8 proc. Oczekują także, że w IV kwartale zyski wzrosną najmocniej do dwóch lat.

We wtorek wzięciem cieszyły się walory koncernu Merck. Drugi pod względem wielkości producent farmaceutyków w Stanach Zjednoczonych pod względem sprzedaży zamierza zredukować zatrudnienie o 8,5 tys. osób i zweryfikować strategię, co ma pomóc zmniejszyć koszty operacyjne do 2015 r. o 2,5 mld USD. Wcześniej spółka informowała o planie zwolnienia 7,5 tys. pracowników, co łącznie z obecną deklaracją oznacza redukcję około 20 proc. całości etatów.

Powody do zadowolenia z rosnącej wyceny mieli również akcjonariusze Walgreen. Wicelider rynku drogeryjnego w USA pochwalił się, że zysk w czwartym kwartale roku finansowego wzrósł do 657 mln USD co daje 69 centów na akcję. Rok wcześniej było to 353 mln USD i 39 centów na akcję.

Na finiszu sesji wszystkie trzy główne indeksy giełdowe świeciły na zielono. Średnia przemysłowa Dow Jones rósł o 0,41 proc. S&P500 zyskiwał 0,80 proc. zaś Nasdaq zwyżkował o 1,23 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Skuteczne odbicie na Wall Street