Skuteczny kontratak Ukraińców w Doniecku

PAP, DI
18-01-2015, 16:58

Ukraińskie wojska prawie całkowicie wyparły prorosyjskich separatystów z terenu lotniska w Doniecku, wokół którego od miesięcy toczone są ciężkie walki - oświadczył w niedzielę rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Andrij Łysenko.

"Mimo masowych ostrzałów dokonywanych przez terrorystów na nasze pozycje wojskowe udało się obronić ten strategicznie ważny obiekt przed bojownikami. Bez względu na intensywny ogień ze strony przeciwnika trwa ewakuacja rannych" - powiedział rzecznik.

Jak poinformował Łysenko, w walkach z separatystami w ciągu ostatniej doby zginęło czterech ukraińskich żołnierzy, a 32 zostało rannych.

Rzecznik zaznaczył, że od soboty ugrupowania separatystów ostrzeliwały dzielnice mieszkalne Doniecka i położonych obok miejscowości. Tak było m.in. w Artemiwsku, mieście Marjinske i Jasynuwata, a także w rejonie Popasnej w obwodzie ługańskim.

Wcześniej doradca prezydenta Petra Poroszenki Jurij Biriukow ogłosił, że ukraińskie wojska zgrupowane na zachód od Doniecka otrzymały rozkaz otwarcia ognia na pozycje prorosyjskich separatystów z tzw. Donieckiej Republiki Ludowej.

W mediach i serwisach społecznościowych pojawiły się informacje, że armia ruszyła w głąb zajmowanego przez rebeliantów Doniecka, jednak dowództwo rządowej operacji antyterrorystycznej zaprzeczyło tym doniesieniom.

Na wschodniej Ukrainie zgodnie z porozumieniami pokojowymi zawartymi we wrześniu w Mińsku powinno obowiązywać zawieszenie broni.

Z Kijowa Jarosław Junko

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Skuteczny kontratak Ukraińców w Doniecku