Słaba sesja na rynku złotego

DM TMS
23-04-2009, 17:10

Pierwsza część sesji na rynku złotego przebiegała w bardzo spokojnych nastrojach. Początkowo EUR/PLN poruszał się w  wąskim przedziale wahań pomiędzy 4,3900 a 4,4200, notowania dolara natomiast oscylowały w okolicach 3,3650-3,4000.

Silne wybicie z konsolidacji nastąpiło przed godziną 14:00 wraz z pogorszeniem się sentymentu w regionie, po tym jak agencja Moody's obniżyła ratingi dla Litwy i Łotwy. W szczytowym momencie za euro płacono ponad 4,4700 natomiast za dolara 4,4550. Rynek obawia się również o kondycję polskiego sektora finansów publicznych. Ministerstwo Finansów poinformowało, że w 2009 roku istnieje ryzyko, że dług publiczny Polski przekroczy 50% PKB. Złoty był jedną z najsłabszych walut w regionie. Przed godziną 16:00 tracił blisko 1%  zarówno w stosunku do korony czeskiej jak i forinta.

Eurodolar około godziny 10:00 czasu warszawskiego chwilowo zniżkował w okolice poziomu 1,3000, następnie jednak zyskiwał na wartości, po tym jak indeksy PMI w Niemczech i strefie euro okazały się lepsze od oczekiwań, sugerując poprawę sytuacji gospodarczej w regionie. Pozytywnie zaskoczył również odczyt dynamiki zamówień w przemyśle w Eurolandzie – zamówienia spadły w lutym o 0,6% m/m wobec prognoz ich spadku o 2,3%.

Wspólnej walucie europejskiej pomogły także dobre informacje, jakie napłynęły z szwajcarskiego sektora finansowego. Bank Credit Suisse w pierwszym kwartale bieżącego roku zanotował zysk w wysokości 2 miliardów franków szwajcarskich, wobec prognoz na poziomie 1 mld CHF. Po osiągnięciu lokalnego maksimum na poziomie 1,3085 eurodolar zaczął silnie tracić na wartości. Nastrój inwestorów mogły popsuć informacje z amerykańskiego rynku pracy. W ubiegłym tygodniu w USA zarejestrowano 640 tysięcy nowych bezrobotnych, podczas gdy rynek oczekiwał 635 tysięcy.

Piotr Sałata
Joanna Pluta
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DM TMS

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wyniki spółek / Słaba sesja na rynku złotego