Słaba sesja na Wall Street przeceni warszawskie indeksy

Paweł Kubisiak
02-07-2002, 09:13

Przebieg poniedziałkowej sesji na Wall Street nie wróży warszawskim indeksom dobrego początku dnia. Amerykańskie giełdy zdominowała wyprzedaż spółek technologicznych i farmaceutycznych, która zepchnęła Nasdaq do poziomu nie notowanego od 1997 roku.

Spadkom przewodziły papiery operatora telekomunikacyjnego WorldCom, posądzanego przez SEC o ukrywanie 4 mld strat. Doniesienie, że SEC cofnął się w badaniu sprawozdań spółki aż do 1999 roku, wywołało przy gigantycznym obrocie, 92 proc. przecenę akcji operatora do 7 centów na akcję.

Spadki indeksu Dow Jones ograniczyła 4 proc. zwyżka konglomeratu 3M, właściciela Viscoplastu,, który podniósł prognozy na II kwartał. Nie należy jednak liczyć że 3M poprawi wycenę polskiej spółki.

Przecena Nasdaq odbije się spadkami na giełdach Starego Kontynentu, w tym i na warszawskim parkiecie. GPW wyraźnie odczuwa brak impulsów do wzrostu co pokazuje zachowanie indeksów na poniedziałkowej sesji. Mimo dobrego początku sesji i zwyżkom na głównych giełdach Europy, indeksy zakończyły dzień prawie bez zmian. WIG20 zakończył sesje na poziomie 1216 pkt, a więc dokładnie na poziomie piątkowego zamknięcia. Poniedziałkowa sesja pokazała, że rynek czeka na dalsze spadki. W dalszym ciągu jesteśmy silnie uzależnieni od koniunktury na giełdach światowych i to ona zdecyduje o zachowaniu rynku.

Wtorek może przynieść kontynuację ubiegłotygodniowych spadków, których tym razem nie powstrzymają blue chipy: PKN, TPSA i Pekao. Tym bardziej, że nad TP SA wciąż wisi ryzyko nadpodaży wywołane interwencyjnym przekazywaniem państwowych akcji w ręce BGŻ, BGK i ARP. Szans na wzrosty nie ma też Pekao, gdyż zaangażowanie w Stocznię Szczecińską zwiększy koszty rezerw banku w II kwartale o minimum 275 mln zł.

We wtorek na parkiecie Giełdy Papierów Wartościowych zadebiutują akcje firmy jubilerskiej W.Kruk. Kurs odniesienia dla akcji i praw do akcji serii F na pierwszej sesji wyniesie 35 zł, czyli będzie równy cenie emisyjnej akcji.

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Kubisiak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Słaba sesja na Wall Street przeceni warszawskie indeksy