Słabe dane makro, mocny spadek giełd

Marek Druś
opublikowano: 16-01-2008, 00:00

Na amerykańskich rynkach akcji nastroje są bliskie paniki. W środę indeksy mocno poszły w dół po tym, jak nieoczekiwanie w grudniu spadła sprzedaż detaliczna, do tego najmocniej od sześciu miesięcy. Ceny hurtowe także spadły w grudniu, ale w całym roku wzrosły najmocniej od 26 lat.

Inwestorzy obawiają się coraz bardziej recesji, co widać po rosnących oczekiwaniach na zdecydowane działania Fed. Kontrakty na fundusze federalne wskazują, że rynek liczy na obniżkę o 50 pkt. bazowych na styczniowym posiedzeniu FOMC. Szacuje na 44 proc. szanse, że stopy spadną aż o 75 pkt. bazowych. Część analityków uważa, że Fed może obniżyć stopy jeszcze przed posiedzeniem 29-30 stycznia. Tak zrobił Alan Greenspan w styczniu 2001 r., przed ostatnią recesją amerykańskiej gospodarki.

Najmocniej od pięciu lat spadła wartość Citigroup. Kwartalna strata największego banku w USA sięgnęła prawie 10 mld USD i jest największa w jego 196-letniej historii. Inwestorzy boją się, że to nie koniec złych wiadomości z banków. Indeks branży spadał dwukrotnie mocniej niż cały rynek.

Marek Druś

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane