Słabnie tempo wzrostu brytyjskiej budowlanki

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 06-12-2022, 11:44
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Do najniższego poziomu od trzech miesięcy spadł w listopadzie wskaźnik koniunktury dla branży budowlanej w Wielkiej Brytanii. Coraz wyższe koszty kredytów oraz pesymistyczne prognozy dla rozwoju gospodarki tłumią aktywność branży, informuje Reuters.

fot. Jason Alden/Bloomberg

Indeks PMI dla sektora budowlanego opracowywany przez S&P Global/CIPS UK Construction spadł w oszacowaniu na listopada 2022 r. do 50,4 pkt z 53,2 pkt miesiąc wcześniej. To najniższy odczyt wskaźnika od sierpnia br.

Eksperci podkreślają, że branża znalazła się w stagnacji, co potwierdza m.in. sytuacja na rynku nieruchomości, który po okresie rekordowego boomu obecnie przeżywa załamanie. Wskaźnik przyszłej aktywności budowlanej spadł do najniższego poziomu od początku pandemii Covid-19, co jest oceniane już jako recesja.

Działalność budowlana na Wyspach Brytyjskich jest mocno ograniczania skutkami rekordowej od 41 lat inflacji. Jej konsekwencją są kolejne podwyżki stóp procentowych, zwiększający koszty kredytów. Wpływa to na spadający popyt choćby na materiały budowlane i inwestycje budowlane, a z drugiej strony na mniejsze zainteresowanie zakupami mieszkań, domów i innych nieruchomości.

Nowe projekty budynków mieszkalnych zostały ograniczone w odpowiedzi na rosnące stopy procentowe, anulowano wiele sprzedaży i jest coraz więcej uzasadnionych obaw o perspektywy gospodarcze – powiedział Tim Moore, dyrektor ekonomiczny w S&P Global.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane