Słabo znamy technologie integracyjne

Marcin Złoch
opublikowano: 28-03-2007, 00:00

Polskie przedsiębiorstwa rzadko stosują aplikacje pomagające w integrowaniu środowiska IT firmy.

informatyka Nie wiemy co to BPM

Polskie przedsiębiorstwa rzadko stosują aplikacje pomagające w integrowaniu środowiska IT firmy.

Firma Architec, zajmująca się technologiami informatycznymi wspierającymi zarządzanie procesami, ogłosiła wyniki badań dotyczących zastosowania technologii business process management (BPM) w dużych polskich firmach.

— Z badań wynika, że technologia BPM jest jeszcze mało znana i rzadko stosowana w naszym kraju. Wiąże się to z początkową fazą wzrostu, w jakiej znajduje się polski rynek — twierdzi Waldemar Ziomek, prezes zarządu firmy Architec.

Łączenie

Business process management to oprogramowanie do zarządzania procesami biznesowymi. Jego założeniem jest integracja ludzi, danych i aplikacji w wydajne, łatwe do dostosowania i zautomatyzowane procesy. Główne korzyści płynące z zastosowania BPM to poprawa efektywności działania, zgodność z przepisami oraz elastyczność.

— W Europie BPM stosuje 41 proc. firm, w Polsce, jak pokazują badania — 16 proc. przedsiębiorstw. Procent wskazań w przedsiębiorstwach z poszczególnych sektorów jest bardzo zbliżony — uważa Waldemar Ziomek.

Główne obszary zastosowań technologii BPM to obsługa klienta (82 proc.), administracja (75 proc.) i księgowość (73 proc.).

Zagadkowo

Firmy, które już stosują te rozwiązania, oceniają je jako bardzo zaawansowane.

— Najczęściej wymieniane korzyści, jakie niesie technologia BPM, to: usprawnienie procesów w przedsiębiorstwie, redukcja kosztów oraz poprawa dostępności dokumentów — wylicza Waldemar Ziomek.

Ale ponad połowa badanych (55 proc.) nie potrafi wskazać żadnych korzyści albo odmawia odpowiedzi (12 proc.). Aż 43 proc. respondentów nie umie natomiast stwierdzić, czy żywi jakieś obawy związane ze stosowaniem BPM — tylko 9 proc. badanych potrafi je wymienić. Należą do nich obawy związane z przygotowaniem i wdrożeniem systemu oraz bezpieczeństwem informacji.

Co badano

Badania zostały przeprowadzone przez Instytut Badawczy Ipsos we wrześniu 2006 r. wśród dużych przedsiębiorstw — zatrudniających ponad 250 pracowników lub notujących obroty powyżej 200 mln złotych rocznie — z sektorów telekomunikacyjnego, ubezpieczeniowego, bankowości i finansów, przemysłu, energetyki, handlu detalicznego oraz podmiotów administracji publicznej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Złoch

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu