Słabość w inwestycjach uderzy w PKB

Spadek konkurencyjności gospodarki oraz trudność w utrzymaniu szybkiego wzrostu gospodarczego – to cena, jaką Polsce przyjdzie zapłacić za słabość w inwestycjach, uważa Jakub Rybacki z ING Banku Śląskiego.

Obecnemu ożywieniu gospodarczemu od samego początku towarzyszy słabość w inwestycjach. Nakłady na środki trwałe brutto wzrosną w tym roku według ING Banku Śląskiego o 8,9 proc., po tym jak w 2016 r. spadły o 7,9 proc., a rok później wzrosły o 5,4 proc. Tym samym zdaniem instytucji inwestycje w środki trwałe już trzeci rok z rzędu nie przekroczą równowartości 20 proc. PKB, a w przyszłym roku dynamikę inwestycji czeka kolejne spowolnienie. To o tyle niekorzystna wiadomość, że słabość w inwestycjach, przy jednoczesnym szybkim wzroście wydatków konsumpcyjnych, może przesądzić o pogorszeniu się w najbliższych latach koniunktury w polskiej gospodarce.

„Obserwowana struktura PKB bije w konkurencyjność polskiej gospodarki oraz grozi tym, że obecny szybki wzrost okaże się nie do utrzymania w kolejnych latach” – zauważa w raporcie Jakub Rybacki, ekonomista ING Banku Śląskiego.

Udział inwestycji w PKB jest w Polsce niższy niż średnio dla Unii Europejskiej, choć to właśnie Polska jako słabiej rozwinięta gospodarka powinna więcej wydawać na rozwój. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że do 2025 r. udział inwestycji sięgnie 25 proc. PKB, jednak luka między Polską a pozostałymi krajami regionu wcale się pod tym względem nie zmniejsza. W Czechach, na Słowacji i na Węgrzech inwestycje będą w tym roku odpowiadały za 23-25 proc. PKB, a w przyszłym roku dysproporcja na niekorzyść Polski tylko się powiększy, wynika z prognoz ING Banku Śląskiego. Osłabnięcie inwestycji zapowiada między innymi zaobserwowany przez NBP najniższy od początku 2017 r. wskaźnik popytu przedsiębiorstw na kredyty inwestycyjne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy