Słabość WIG20 na tle europejskich indeksów

  • Konrad Ryczko
opublikowano: 21-11-2019, 19:48

Podczas czwartkowego handlu na giełdzie w Warszawie główny indeks, WIG20, spadł o 0,69%, do poziomu 2179 pkt. mWIG40 zniżkował o 0,92%, podczas gdy sWIG80 „oddał” 0,33%. Obroty na szerokim rynku wyniosły 680 mln z czego 603 mln przypadły na WIG20. Najmocniejszym sub-indeksem był dziś WIG_Odzież +1,41% (wspierany ponad 2% zwyżką LPP), podczas gdy najsłabiej wypadł WIG_Chemia (4% spadki na Azotach oraz oraz 1,4% zniżki akcji Ciechu.

Jeszcze przed startem rynku kasowego europejskie futures wskazywały na zniżki rzędu 0,4-0,6%. Wynikało to z podbicia awersji do ryzyka wśród amerykańskich oraz azjatyckich inwestorów za sprawą gasnącego optymizmu dot. umowy handlowej. Saga naprzemiennej retoryki dotyczącej negocjacji handlowych na linii USA-Chiny trwa dalej. Co ciekawe w ciągu sesji na rynku pojawiły się informacje z Pekinu, który zaprasza amerykańskich negocjatorów do negocjacji „twarzą w twarz”. W godzinach popołudniowych amerykańskie indeksy otrzymały również wsparcie w postaci doniesień, iż USA mogą opóźnić kolejne obostrzenia handlowe wobec Chin nawet w przypadku fiaska obecnej rundy negocjacji. To co jednak wsparło amerykańskie, oraz europejskie indeksy, w nikłym stopniu przełożyło się na obrót w Warszawie, gdzie WIG20 ponownie był dziś jednym z najsłabszych indeksów w Europie.

Trwa sezon wyników stąd wiele ruchów na GPW wynika bezpośrednio z publikacji raportów. Największe obroty (ponad 84 mln) przypadły dziś na akcje KGHM, który wczoraj, po sesji, podzielił się wynikami za III kw. Pomimo, początkowego, dość dobrego odbioru figur walory skończyły z ok. 1,7% zniżki. Duża część wskazań większych emitentów była jednak sygnalizowana danymi wstępnymi co ograniczało ruchy (PKP, Enea, Bogdanka). W zakresie WIG20 pozytywnie wyróżniały się dziś walory JSW +2,15% (górnicza grupa opublikuje dziś wyniki po sesji) oraz Aliora. Na drugiej stronie tabeli widniały akcje PKN z 2,75% zniżki. Na szerokim rynku należy wspomnieć o pozytywnej reakcji akcji Asbisu (przejściowe +10%, zamknięcie +3,33%) na publikację wyników za październik. Pod presją znalazły się za to akcje Famuru -8%, który poinformował o słabszych (od oczekiwań) wynikach wstępnych za III kw. Ponad 11% traciły również akcje Novaturas po informacjach o budowie ABB.

W ujęciu makro poznaliśmy dziś dane z krajowego rynku pracy dot. zatrudnienia (2,5% r/r) oraz wynagrodzeń (5,9%). Ponadto opublikowane zostały minutes RPP oraz EBC. W zapiskach RPP warto zwrócić uwagę na odniesienia co do niepewności cen energii w kolejnych kwartałach. W przypadku EBC padł apel o jedność w zakresie decyzji instytucji.

Z rynkowego punktu widzenia trwają rynkowe spekulacje dot. negocjacji handlowych na linii USA-Chiny. Ostatnio byliśmy świadkami schłodzenia optymizmu i lekkiego podbicia awersji do ryzyka. Ponownie kiepsko na tym tle wypada GPW, gdzie po nieudanym teście okolic 2270 pkt. jesteśmy już blisko 100 pkt. niżej.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Ryczko, Analityk, Makler Papierów Wartościowych, DM BOŚ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy