Słabość złotego dobrze nie wróży

  • Szymon Zajkowski
opublikowano: 15-03-2012, 00:00

WALUTY

Notowania EUR/USD poruszały się wczoraj w przedziale 1,3030- -1,3090. Większym zmianom nie sprzyjał brak istotnych danych i wydarzeń politycznych, notowania eurodolara przebiegały bez wyraźnego kierunku. Nawet wystąpienie Bena Bernankego, szefa Fedu, nie zdołało wywołać dużej zmienności. Tym bardziej zaskakiwać może przebieg notowań złotego.

Polska waluta odnotowała znaczny spadek wartości. Kurs EUR/PLN zwyżkował do 4,1560, a USD/PLN do 3,1880. Notowania złotego względem dolara zatrzymały się w kluczowym punkcie, którego trwałe przebicie może oznaczać odwrócenie trendu wzrostowego. Zwiastunem na parach złotowych jest również sytuacja techniczna.

Notowaniom złotego nie pomogła nawet (jak kilka dni temu) kolejna udana aukcja obligacji. Ministerstwo Finansów sprzedało dwuletnie obligacje za 4 mld zł przy prawiedwukrotnie wyższym popycie i rentowności 4,535 (niższej niż na rynku wtórnym). Tym samym MF sfinansowało potrzeby pożyczkowe na ten rok już w 47 proc. Trwające od kilku dni spadki wartości polskiej waluty na razie należy odczytywać jako ruch korekcyjny i realizację zysków. Widać to również na rynku obligacji. Rentowność 10-letnich papierów wzrosła wczoraj o 7 pkt baz. Jeżeli spadki na rynku EUR/USD się utrzymają, wkrótce za euro znów możemy płacić 4,26 zł, a za dolara 3,30 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Szymon Zajkowski DM TMS Brokers

Polecane