Słabsza koniunktura pogrąża eksporterów

opublikowano: 30-09-2019, 22:00

Wzrost liczby restrukturyzacji i upadłości mocno wyhamował. Dobrą passę lada chwila może przerwać spowolnienie w Europie Zachodniej

Od początku tego roku 737 polskich firm zbankrutowało albo zostało objętych restrukturyzacją. To o 1 proc. więcej niż rok temu — wynika z raportu przygotowanego przez Coface, ubezpieczyciela należności.

Więcej restrukturyzacji

Aż 56 proc. wśród wszystkich rodzajów postępowań stanowiły upadłości, których liczba wyniosła 412, o dwa przypadki mniej niż rok temu. Restrukturyzacji było 325, o 5 proc. więcej niż w pierwszych dziewięciu miesiącach 2018 r. Największym zainteresowaniem cieszy się przyspieszone postępowanie układowe, które stanowi już 70 proc. wszystkich restrukturyzacji i 31 proc. ogółu postanowień sądowych.

Zdaniem Grzegorza Sielewicza, głównego ekonomisty Coface w Europie Centralnej, w kolejnych kwartałach bankructw i restrukturyzacji będzie przybywać szybciej.

— Od drugiej połowy tego roku pogarsza się sytuacja płynnościowa przedsiębiorstw w naszym kraju. Podczas gdy w pierwszej połowie liczba ogłoszonych upadłości i restrukturyzacji się ustabilizowała, to od początku czerwca do września wzrosła o ponad 4 proc. w porównaniu z trzecim kwartałem ubiegłego roku — zwraca uwagę Grzegorz Sielewicz.

Dodaje, że główne ryzyko dla naszych firm idzie ze strony rynków zagranicznych. Mimo że spowolnienie w Europie Zachodniej nie jest na razie dotkliwe dla naszej gospodarki, to jego wpływ będzie coraz bardziej odczuwalny. Szczególnie pesymistyczne są prognozy naszego głównego partnera handlowego, czyli Niemiec.

— Dane za trzeci kwartał tego roku prawdopodobnie potwierdzą, że gospodarka niemiecka wpadła w techniczną recesję, na co już wskazują mizerne wyniki tamtejszego przemysłu. Nasza ostatnia prognoza zakłada, że wzrost gospodarczy Niemiec sięgnie zaledwie 0,5 proc. w tym, jak również w przyszłym roku. Dla porównania, jeszcze w 2017 r. gospodarka niemiecka rosła w tempie 5-krotnie szybszym — zauważa Grzegorz Sielewicz.

Meble i transport

Statystyki upadłościowe potwierdzają, że rośnie liczba postępowań w branżach z dużą ekspozycją eksportową — wśród producentówmebli ten wzrost był aż dwukrotny, podobnie jak w przypadku produkcji gum i tworzyw sztucznych. Pomimo tego ogólnie produkcja zanotowała 4-procentowy spadek upadłości i restrukturyzacji. Pozytywną tendencję zanotowano wśród producentów metali, w przetwórstwie drewna i przemyśle maszynowym. Znacząco, bo o 34 proc., wzrosła także liczba upadłości i restrukturyzacji w transporcie, który jako jeden z pierwszych sektorów odczuł zmiany koniunktury.

Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
×
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Jednocześnie jednak udział branży we wszystkich zanotowanych postanowieniach sądowych wyniósł niecałe 7 proc. — Problemem sektora jest duże rozdrobnienie, rosnące koszty pracy i wahania cen paliw, jak również uzależnienie od koniunktury na rynkach zagranicznych, która się osłabia. Dodatkowe wyzwanie stanowi niedawno przegłosowany przez Parlament Europejski pakiet mobilności, który znacząco ograniczy konkurencyjność usług transportowych z Europy Środkowo-Wschodniej i z pewnością będzie miał wpływ na dalszą dodatnią dynamikę liczby upadłości wśród przedsiębiorstw transportowych — tłumaczy Barbara Kamińska, dyrektor działu oceny ryzyka w Coface.

W handlu liczba upadłości i restrukturyzacji wzrosła o 9 proc.

— Biorąc pod uwagę fakt, że udział upadłości firm handlowych w ogóle postanowień sądowych jest najwyższy i wynosi 26 proc., jest to zjawisko niepokojące — zwraca uwagę Barbara Kamińska.

Najwięcej upadłości zanotowano wśród hurtowników (116), jednak obserwowana jest wysoka dynamika wzrostu takich przypadków również w segmencie detalicznym (o 37 proc.), głównie wśród mniejszych firm, w przypadku których rosnące koszty działalności są znacznie bardziej dotkliwe niż dla dużych spółek. Główne problemy branży to postępująca konsolidacja, rosnące koszty pracy, zakaz handlu w niedziele i zmiany zachowań konsumenckich. Pocieszające jest to, że kolejny kwartał z rzędu spada liczba bankructw i restrukturyzacji w budowlance. Jednak udział tego sektora w sumie wszystkich upadłości nadal jest wysoki i sięga 13 proc.

— Z jednej strony branża rozwijała się w sposób skorelowany z rosnącym PKB, niskim poziomem bezrobocia i wzrostem płac w gospodarce. Natomiast z drugiej strony zauważalny był spadek nowych pozwoleń na budowę i znaczący wzrost kosztów czynników produkcji, takich jak zasoby ludzkie czy materiały budowlane, co stanowi dla budowlanki spore zagrożenie — mówi Barbara Kamińska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane