Czytasz dzięki

Słaby koniec bardzo dobrego miesiąca na Wall Street

opublikowano: 30-04-2020, 22:31

Dow Jones spadł w czwartek o 1,2 proc. S&P500 stracił 0,9 proc. Nasdaq kończył dzień zniżką o 0,3 proc. Bilans kwietnia pomimo to pozostał bardzo dobry. Wartość Dow Jones i S&P500 wzrosła przez miesiąc o ok. 11 proc., a Nasdaq aż o 15,5 proc.

Amerykańskie rynki akcji zakończyły spadkiem najlepszy dla nich miesiąc od dekad, podczas którego pogłębiała się będąca skutkiem epidemii zapaść gospodarcza, widoczna m.in. w opublikowanych w czwartek danych. Pokazały one, że przez ostatnich pięć tygodni już ponad 30 mln Amerykanów straciło pracę. W marcu rekordowo, aż o 7,5 proc., spadły wydatki Amerykanów, co przy umiarkowanym wzroście dochodów spowodowało, że stopa oszczędności wzrosła najwyżej od 39 lat. Jest niemal pewne, że dane dla kwietnia będą jeszcze gorsze.

NYSE, Wall Street
Zobacz więcej

NYSE, Wall Street fot. Bloomberg

Publikowane w czwartek wyniki kwartale wywołały mieszane reakcje. Jak dotąd raporty opublikowały 236 spółki z S&P500 i choć w przypadku dwóch trzecich wyniki były lepsze niż oczekiwano, to według szacunków analityków, zagregowany zysk spółek wchodzących w skład indeksu spadnie w pierwszym kwartale o 14,4 proc. w ujęciu rocznym. W czwartek dzięki lepszym od oczekiwań przychodom drożały akcje Facebooka. Rozczarowanie dwucyfrowym spadkiem zysku powodowało zniżkę kursu McDonald's.

Podaż przeważała w 9 z 11 głównych segmentach S&P500. Największą było widać wśród spółek materiałowych, finansowych i użyteczności publicznej. Przez niemal całą sesję najlepiej na tle rynku wyglądały segmenty usług telekomunikacyjnych i dyskrecjonalnych dóbr konsumpcyjnych, gdzie drożały akcje m.in. Amazon i Netflixa.

Na zamknięciu spadały kursy prawie 90 proc. spółek z S&P500. W piątce najmocniej przecenionych znalazły się m.in. Harley-Davidson i GAP, których akcje taniały o ponad 10 proc.

Spadły kursy 24 z 30 blue chipów wchodzących w skład średniej Dow Jones. Najmocniej taniały akcje American Express, który był dzień wcześniej jedną z najmocniej drożejących spółek indeksu. W trójce najmocniej przecenionych znalazły się jeszcze sieć drogerii Walgreens Boots Alliance oraz koncern zbrojeniowy Raytheon Technologies. Najmocniej rosły kursy Boeinga, który emituje obligacje rekordowej jak dotąd w tym roku wartości 25 mld USD, ubezpieczyciela zdrowia UnitedHealth Group Incorporated oraz Apple, które miało podać wyniki kwartale po sesji.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane