Słaby początek sezonu wyników na GPW

Krzysztof Stępień, Główny Ekonomista Expander Advisors
opublikowano: 30-07-2009, 11:43

Wyniki finansowe pierwszych naszych spółek, które pochwaliły się osiągnięciami w II kwartale i reakcje inwestorów na nie, dają wiele do myślenia, w kontekście znacznie lepszego zachowania warszawskiej giełdy od rynków dojrzałych w ostatnich tygodniach i miesiącach.

Oprócz słabego zachowania rynku surowców, narastającego niepokoju na chińskiej giełdzie, obaw o przewartościowanie akcji na dojrzałych parkietach, rozpoczynający się sezon wyników kwartalnych stanowi dodatkowe źródło zagrożenia dla cen polskich akcji. Rezultaty BRE, Bank Millennium, TP, PKN Orlen, nie zostały dobrze przez inwestorów przyjęte, bo i nie mogły być. Wyniki są po prostu słabe.

Współczynniki wycen podskoczą po ich uwzględnieniu bardzo wyraźnie i w efekcie w jeszcze większym stopniu obecne wyceny naszych akcji trzeba będzie tłumaczyć przyszłą poprawą wyników. Dla przykładu wskaźnik cena/zysk dla TP przed podaniem wyników za II kwartał przekraczał 11, po wzięciu ich pod uwagę po wczorajszej przecenie jest i tak o ok. 2 pkt wyższy. Zakładając kolejne trudne kwartały sytuacja pod tym względem będzie jeszcze pogarszać. Podobnie rzecz ma się w przypadku banków, które w kolejnych kwartałach będą zmagać się z wysoką bazą porównawczą i notować solidne zniżki zysków. Akcje TP spadają dziś poniżej 15 zł. Na tym poziomie ostatni raz były we wrześniu 2004 r.

Dziś od rana pojawia się sporo informacji gospodarczych, ale nastroje w największym stopniu kształtują doniesienia z wczorajszego wieczora, kiedy to ze strony chińskiego banku centralnego napłynęła deklaracja o podtrzymaniu luźnego nastawienia w polityce pieniężnej. Złagodziło to wcześniejszą zapowiedź dużych banków komercyjnych w Państwie Środka dotycząca wprowadzenia limitów kredytowych. To pozwoliło dziś chińskiej giełdzie nieco się odbić po wczorajszej ponad 5-proc. przecenie. Dziś nastroje kształtują nieco słabszy od oczekiwanego, ale 4. z rzędu wzrost w czerwcu japońskiej produkcji przemysłowej w ujęciu miesięcznym. Indeks Nationwide wykazał znaczną poprawę w zakresie cen domów w Wielkiej Brytanii w lipcu, a stopa bezrobocia w Niemczech w kończącym miesiącu nie zmieniła się. Jednocześnie wczoraj wieczorem podano informację o tym, że niemieckiej gospodarce pojawiła się deflacja (0,6%).

Wyniki europejskich spółek nie są przy tym zachęcające, choć części udaje się przekroczyć prognozy. Spadki zysków robią jednak wrażenie. W Volkswagenie sięgają 83% w skali roku, w Shellu - 67%, British Telecom - 44%, BASF - 74%. Nie widać tu żadnego przełomu w porównaniu z I kwartałem, a przecież II kwartał był dla giełd znakomitym okresem. Kontrast w wynikach i zachowaniu cen akcji w tym okresie jest bardzo duży, co zwiększa ryzyko rozczarowania skalą ożywienia gospodarczego w II połowie tego roku. Powinno być znaczne, by uzasadnić obecne wyceny rynkowe, a na to się na razie nie zanosi.
 
Kolejne dane dotyczące aktywności na rynku kredytowym nie wypadły korzystnie. W Wielkiej Brytanii w czerwcu wzrost kredytów  wyniósł zaledwie niecałe 100 mln funtów. W Ameryce w poprzednim tygodniu o ponad 6% spadła liczba wniosków o kredyty hipoteczne. Korzystniej wypadła jedynie liczba przyznanych kredytów hipotecznych w Wielkiej Brytanii, która w czerwcu wyniosła 47,6 tys. Ostatnie kilka miesięcy przynosi w tym względzie systematyczną, acz powolną, poprawę. Sama liczba jest jednak wciąż bardzo mała w porównaniu ze średnią z ostatnich lat.
 
Notowania polskich obligacji
 
Na rynku naszych obligacji wciąż niewiele się dzieje. Przez ostatni tydzień ceny podniosły się o 0,1%, ale cały miesiąc zamyka się bardzo korzystnym wynikiem — zyski sięgają 1,3%. W skali tego roku rezultaty są już słabsze (2,3%).

Wpływ na dobre zachowanie obligacji w ostatnich tygodniach ma przede wszystkim sprzyjające nastawienie globalnych inwestorów do bardziej ryzykownych aktywów, takich jak na przykład obligacje z państw zaliczanych do emerging markets. To przekłada się na ich odporność na niekorzystną sytuację na bazowych rynkach obligacji. Pozytywny wpływ ma też popyt ze strony banków, które mają spore środki do ulokowania w bezpieczne papiery. Łagodne pozostaje nastawienie w polityce monetarnej.

Widać przy tym wyraźny związek cen obligacji z notowaniami akcji i walut. Można zatem przypuszczać, że ewentualna głębsza korekta cen akcji pociągnie za sobą wyprzedaż papierów skarbowych.

Krzysztof Stępień, Główny Ekonomista Expander Advisors

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Stępień, Główny Ekonomista Expander Advisors

Polecane