Śląsk staje się kopalnią pieniędzy

Małgorzata Grzegorczyk
opublikowano: 20-01-2009, 00:00

Niedawno werbowali firmy w Dolinie Krzemowej, teraz budują im park technologiczny. To jedna z wielu inwestycji miasta w 2009 r.

Katowice inwestują pół miliarda

Niedawno werbowali firmy w Dolinie Krzemowej, teraz budują im park technologiczny. To jedna z wielu inwestycji miasta w 2009 r.

Ten przetarg przedstawiciele Katowic zapowiadali już we wrześniu ubiegłego roku, po powrocie z misji gospodarczej w Kalifornii, gdzie rozmawiali m.in. z Cisco, Symantekiem czy Genentech. Chodzi o park technologiczny nastawiony głównie na przyciągnięcie firm wysokich technologii i centrów badawczo-rozwojowych. W ostatni czwartek Piotr Uszok, prezydent Katowic, ogłosił przetarg na 12 z 39,6 ha, na których miasto planuje budowę tego parku. Procedura potrwa sześć miesięcy. Budowa mogłaby się zakończyć w 2010 r. Pierwszy etap szacowany jest na 240 mln zł.

Partnerzy i Unia

To początek długiej listy miejskich przedsięwzięć.

— Zamierzamy też rozpocząć budowę parku wodnego. Mamy analizę ekonomiczną, w pierwszym kwartale uruchomimy procedurę wyboru inwestora — zapowiada prezydent Katowic.

Miasto chce realizować ten projekt w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) lub na zasadach koncesjonowania. Przygotowanie projektu potrwa do 2010 r. i wtedy ruszą prace budowlane. Park wodny ma zostać oddany do użytku w 2011-12 r. To inwestycja za 240 mln zł. W przypadku obu parków miasto będzie się angażować finansowo w możliwie niewielkim stopniu. W kilku kolejnych inwestycjach będzie się wspomagać funduszami z UE.

— Chodzi o Międzynarodowe Centrum Kongresowe (trwa projektowanie), Muzeum Śląskie (kończymy projektowanie) oraz Bibliotekę i Centrum Informacji Uniwersytetu Śląskiego i Akademii Ekonomicznej (projekt jest gotowy, w pierwszym półroczu firma powinna wejść na plac budowy) — wymienia Piotr Uszok.

Miasto będzie się też ubiegać o dofinansowanie budowy nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

Sześć projektów

— Tam, gdzie nie możemy współpracować z partnerami prywatnymi ani zdobyć unijnych pieniędzy, inwestujemy sami. W tym roku w budżecie na inwestycje zapewniono pół miliarda złotych — przyznaje prezydent stolicy Górnego Śląska.

Podzielił on inwestycje w mieście na sześć obszarów. Na pierwszy ogień idzie przebudowa alei Korfantego. Jest już koncepcja architektoniczna, przygotowywany jest plan zagospodarowania i wybrany inżynier kontraktu. Przetarg na biuro projektowe odbędzie się do lipca.

Drugi w kolejności obszar to rejon ul. Dworcowej i Starego Dworca (kupionego przez grupę włoskich inwestorów, którzy chcą tu budować centrum handlowe, usługowe i biurowe). Na Dworcowej mają powstać podziemne parkingi. Miasto szuka do projektu inwestorów i operatorów. Trzeci rejon to dworzec PKP. Przetarg na inwestora strategicznego dla modernizacji dworca i zagospodarowania terenów placu Szewczyka już się skończył — zwyciężyła firma Neinver.

Czwarty rejon to kampus Uniwersytetu Śląskiego, gdzie miasto inwestuje w uporządkowanie przestrzeni publicznych, modernizację obiektów uniwersyteckich, budowę nowej biblioteki i centrum informacyjnego. Piąty — to kwartał zabudowy śródmiejskiej Pawła-Wodna-Górnicza, mający jeszcze bardzo złą opinię. Miasto zaczęło przeprowadzać tamtejszych mieszkańców do innych dzielnic (kilkaset osób) i wyburzać kamienice.

— Niebawem rozpoczniemy poszukiwanie inwestora strategicznego dla tego obszaru — mówi Piotr Uszok.

Szósty rejon to tereny po Kopalni Katowice. Trwa projektowanie nowego układu komunikacyjnego dla tego terenu (inwestycja za 80 mln zł) i kompleksowa modernizacja Spodka za ponad 60 mln zł.

Budują bibliotekę i centrum informacji

Konsorcjum Uniwersytetu Śląskiego i Akademii Ekonomicznej ogłosiło przetarg na budowę Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki. Wartość zamówienia, współfinansowanego z UE, oszacowano na ponad 15 mln EUR netto. Przetarg jest otwarty, a o wyborze zwycięzcy zdecyduje najniższa cena. Termin otwarcia ofert mija 2 marca.

Kontakt

Monika Klein, Krystyna Solak oraz mgr Robert Wardyń, inż. Stefan Mucha

% +48 32 3591380 / 32 3591925 / 32 3592123

DuŻy moŻe wiĘcej

Górnośląski Związek Metropolitalny ma 14 członków: Bytom, Chorzów, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Jaworzno, Katowice, Mysłowice, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Świętochłowice, Tychy i Zabrze. Mieszka w nich 2 mln mieszkańców. Budżet inwestycyjny metropolii w 2007 r.

wyniósłby 1,2 mld zł (więcej miała tylko Warszawa — 1,7 mld zł).

Wybrane inwestycje*

Miasto Wartość Opis Zakończenie

Bytom 90 mln EUR Agora Bytom, galeria handlowo- 2010 r. -rozrywkowa i biurowiec z parkingiem

Jaworzno 13,5 mln zł W 2007 r. firma Euroeterminal 2009 r. z grupy MM kupiła teren pod budowę centrum logistycznego

Ruda Śląska bd. Przebudowa placu Jana Pawła II bd. na rynek miejski

Sosnowiec bd. Sosnowiecki Park Naukowo-Technologiczny 2011

Sebastian Mikosz

dyrektor w Deloitte

To nie jest dobry czas na poszukiwanie finansowania inwestycji. Aby zachęcić inwestorów, miasto będzie musiało dać im więcej niż dawniej: na przykład zagwarantować minimalne przychody ze swojego budżetu. Inwestor, który wybuduje np. parking, nie będzie chciał wziąć na siebie ryzyka, że zabraknie mu klientów. Prezydent powinien rozważyć emisję obligacji przychodowych lub inny mechanizm, który zagwarantuje prywatnym partnerom zyski. Musi jednak liczyć się z tym, że firmy będą znacznie ostrożniejsze niż dotychczas.

anonimowo doradca

w czołowej firmie konsultingowej

Przedstawiciele katowickiego Urzędu Miasta od lat dużo mówią, ale nic z tego nie wynika. O parku technologicznym słychać od lat. Tak naprawdę, gdy przychodzi inwestor, który chce budować park technologiczny, okazuje się, że prezydent chce, żeby inwestował i ryzykował, ale jednocześnie chce decydować o szczegółach. Prezydentowi wydaje się, że ma ofertę, o którą inwestorzy będą się zabijać. A tak nie jest.

Małgorzata Grzegorczyk

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane