Śląsk stawia na energetykę obywatelską

Barbara Warpechowska
opublikowano: 07-06-2018, 22:00

Samorząd województwa przystąpił do ruchu społecznego Więcej Niż Energia.

Do tzw. inteligentnych specjalizacji Śląska: medycyny, technologii IT i komunikacyjnych oraz energetyki, dołączają „zielona gospodarka” i tzw. przemysły wschodzące. 30 maja 2018 r. w Katowicach, w obecności przedstawicieli śląskich samorządów i organizacji pozarządowych, Henryk Mercik, członek zarządu województwa, podpisał umowę partnerstwa z koalicją Więcej Niż Energia. Śląsk został piątym regionem, który deklaruje chęć działania na rzecz promowania najlepszych praktyk w rozwijaniu energetyki obywatelskiej i efektywności energetycznej.

30 maja 2018 r. samorząd województwa śląskiego podpisał umowę przystąpienia do ruchu społecznego Więcej Niż Energia.Tym samym Śląsk został piątym zrzeszonym w nim regionem po Mazowszu, Małopolsce oraz województwach łódzkim i pomorskim. Uczestnicy tej inicjatywy deklarują chęć wspólnego działania i dzielenia się doświadczeniami w rozwijaniu energetyki obywatelskiej i efektywności energetycznej.
Zobacz więcej

ŚWIADOMOŚĆ REGIONÓW:

30 maja 2018 r. samorząd województwa śląskiego podpisał umowę przystąpienia do ruchu społecznego Więcej Niż Energia.Tym samym Śląsk został piątym zrzeszonym w nim regionem po Mazowszu, Małopolsce oraz województwach łódzkim i pomorskim. Uczestnicy tej inicjatywy deklarują chęć wspólnego działania i dzielenia się doświadczeniami w rozwijaniu energetyki obywatelskiej i efektywności energetycznej. Fot. ARC

— Wierzymy w naszych obywateli. Samorządy, organizacje pozarządowe — razem mamy dużą siłę oddziaływania i jeśli będziemy działać wspólnie, będziemy słyszani w Warszawie i będziemy mieli wpływ na działania rządu dotyczące OZE — zapewnia Henryk Mercik.

W imieniu ruchu Więcej Niż Energia umowę podpisała Joanna Furmaga, prezes Związku Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć — koalicjanta i współautora tej inicjatywy.

— Energetyka obywatelska to nie pojedynczy człowiek. To samorządy i wspólnoty lokalne. Mamy fantastyczne przykłady dobrych praktyk z całej Polski, które świadczą o tym, że rozwój niskoemisyjny i transformacja energetyczna dzieją się na naszych oczach i zupełnie inaczej funkcjonują na poziomie samorządów, niż możemy czasem usłyszeć w rządowych komunikatach — podkreśla Joanna Furmaga.

Województwo śląskie zajmuje drugą pozycję w kraju we wspieraniu rozwoju mikroinstalacji OZE pieniędzmi unijnymi w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych.

Więcej Niż Energia to szeroka społeczna koalicja działająca na rzecz rozwoju energetyki obywatelskiej — rozproszonej, efektywnej i opartej w coraz większym stopniu na źródłach odnawialnych. Łączy obecnie 150 podmiotów instytucjonalnych — samorządy,uczelnie wyższe, organizacje branżowe i pozarządowe oraz osoby prywatne przekonane, że Polska potrzebuje warunków do rozwoju energetyki obywatelskiej i poprawy efektywności energetycznej. Działania koalicji obejmują m.in. konsultowanie i opiniowanie aktów prawnych i narzędzi finansowych, promowanie najlepszych praktyk w rozwoju OZE i efektywności energetycznej.

Ruch Więcej Niż Energia został zainicjowany w 2015 r. przez cztery organizacje pozarządowe (WWF Polska, ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, Greenpeace Polska i Polską Zielona Sieć) jako odpowiedź na ogromne poparcie społeczne, jakim cieszą się rozwiązania związane z efektywnością energetyczną i OZE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Ekologia / Śląsk stawia na energetykę obywatelską