Śląskie gminy inwestują w Dolinie Wiercicy

MBE
opublikowano: 23-01-2011, 14:19

Na mapie Polski już wkrótce pojawi się kolejny cel wodnych i rowerowych wycieczek. Przy okazji zarobią firmy.

Turystyka wodna na Śląsku? To nie żadne science fiction, ale plan czterech gmin, które razem chcą przyciągnąć turystów preferujących aktywny wypoczynek do doliny rzeki Wiercicy. Razem realizują więc projekt, którego efektem mają być trasy: kajakowa oraz pieszo-rowerowa z miejscami na odpoczynek. Ta druga będzie liczyć 52 km i przebiegać przez gminy: Janów, Olsztyn, Przyrów i Dąbrowa Zielona. Oprócz tego powstanie również szlak kajakowy w gminie Przyrów oraz zagospodarowany zostanie staw Amerykan w Janowie.
- To nieformalne kąpielisko, z którego chcemy spuścić wodę i wyczyścić. Staw, którego powierzchnia zajmuje około 4 ha, będzie podzielony na dwie części; rekreacyjną i służącą jako ostoja dla fauny i flory, sąsiaduje bowiem z rezerwatem przyrody - wyjaśnia Jarosław Zastuń z Urzędu Gminy w Janowie.
Przy zbiorniku powstaną także plaże oraz boisko do piłki plażowej. Gmina ogłosiła właśnie przetarg na roboty budowlane. Termin składania ofert mija 3 lutego 2011 r. Inwestycja powinna zakończyć się w czerwcu przyszłego roku.
- Trasa turystyczna w dolinie już istnieje, ale jest bardzo słabo oznakowana. Chcielibyśmy ją wypromować. Ograniczenia finansowe nie pozwalają jednak na wybudowanie aż 52 km ścieżek rowerowych, dlatego większość trasy jedynie oznakujemy, a tam, gdzie szlak jest w kiepskim stanie, utwardzimy. Trasa będzie przebiegać przez atrakcyjne turystycznie tereny: rezerwat Sokole Góry w gminie Olsztyn, rezerwat Parkowe w gminie Janów, stawy Krasianów, rezerwat Stawki w Przyrowie, a kończyć się będzie w Dąbrowie Zielonej - mówi Jarosław Zastuń.
Koszt całego projektu „Turystyczna Dolina Wiercicy” to prawie 3 mln zł. Dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego wynosi prawie 2,4 mln zł, a gminy dorzucają do niej nieco ponad 500 tys. zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MBE

Polecane