Śląskie spółki giełdowe podsumowały I kwartał

Małgorzata Zdunek
opublikowano: 10-05-2001, 00:00

Śląskie spółki giełdowe podsumowały I kwartał

Szesnaście spółek spośród śląskich podmiotów, notowanych na GPW i CeTO, odnotowało w I kwartale 2001 r. zysk, wahający się od 0,02 do 8,4 mln zł. Największy ujemny wynik finansowy wykazała Huta Ferrum, natomiast Centrozap, który odnotował rekordową stratę za 2000 r., wykazał zysk wysokości 0,02 mln zł.

Z grona firm z regionu śląskiego, notowanych na GPW i rynku pozagiełdowym CeTO, które ujawniły już wyniki za I kwartał 2001 r., aż siedemnaście spółek zakończyło ten okres ujemnym wynikiem, wahającym się od 0,03 do 6,5 mln zł. Zysk śląskich firm, odnotowany za trzy miesiące 2001 r., waha się natomiast od 0,02 do 8,4 mln zł.

Od dna

Największą stratę, wysokości 6,6 mln zł, wykazała Huta Ferrum, której przychody osiągnęły poziom 35,1 mln zł. Zdaniem Henryka Pfeifera, prezesa Huty Ferrum, strata spowodowana jest m.in. spadkiem popytu inwestycyjnego na produkty spółki, co poskutkowało spadkiem cen oraz zmniejszeniem sprzedaży. Na wynik miały też wpływ wysokie koszty amortyzacji nowej linii produkcyjnej.

Katowickiej spółce Centrozap, która za 2000 r. odnotowała rekordową stratę netto, wynoszącą 195,8 mln zł przy przychodach 276,5 mln zł, udało się w I kwartale wygenerować zysk wysokości 0,02 mln zł przy przychodach 55,1 mln zł.

Nie jest zaskoczeniem wynik ZO Bytom, które zanotowały za I kwartał stratę wysokości 1,8 mln zł przy przychodach 16,5 mln zł. Zarząd spółki tłumaczy to utratą przychodów z tytułu deprecjacji EUR oraz GBP względem złotego. Aż 72 proc. kontraktów eksportowych spółki rozliczanych jest bowiem w EUR natomiast 28 proc. — w GBP.

Bez euforii

Powodów do zadowolenia nie ma również zarząd Śląskiej Fabryki Kabli, który odnotował stratę sięgającą 1,6 mln zł, przy przychodach rzędu 48,9 mln zł.

— Od stycznia do marca 2001 r. spółka zanotowała przychody ze sprzedaży niższe o 17 proc. niż w analogicznym okresie 2000 r. Miała na to wpływ trudna sytuacja na rynku polskim oraz niskie kursy walut obcych, głównie EUR — wyjaśnia Tadeusz Polok, prezes Śląskiej Fabryki Kabli.

Taką samą stratę odnotowało Przedsiębiorstwo Montażu Konstrukcji Stalowych i Urządzeń Górniczych Pemug, którego przychody wyniosły w I kwartale 22 mln zł. Ryszard Cudak, prezes firmy, tłumaczy ujemny wynik spółki tym, że w styczniu 2001 r. rozpoczęły działalność jednostki zależne, wchodzące w skład grupy kapitałowej Pemug: Pemug Inwestycje, Pemug Konstrukcje oraz Pemug Sprzęt. O stracie zdecydowały wysokie koszty restrukturyzacji spółki, jej przekształcenia w grupę kapitałową oraz wysokie koszty finansowe, związane z obsługą kredytów bankowych.

Nad kreską

Zyskiem netto wysokości 8,5 mln zł przy przychodach 48,0 mln zł zamknęły pierwszy kwartał 2001 r. Zakłady Elektrod Węglowych, należące do sektora elektromaszynowego. Wynik spółki może być zaskoczeniem, gdyż w 2000 r. uzyskała ona stratę wynoszącą 26,6 mln zł. Na poprawę wyniku finansowego firmy miało jednak wpływ głównie rozwiązanie utworzonych w poprzednich okresach rezerw. Natomiast zgodnie z oczekiwaniami, zysk wysokości 8,3 mln zł wypracowały Zakłady Metali Lekkich Kęty, a także katowicki Farmacol, którego wynik za I kwartał wyniósł 7,6 mln zł.

Natomiast Elektrociepłownia Będzin, która zamknęła 2000 r. stratą równą 8,9 mln zł, wygenerowała w I kwartale 2001 r. zysk netto 3,4 mln zł. Przychody wysokości 470,3 mln zł oraz zysk netto 4,0 mln zł odnotował również Stalexport, spółka sektora przemysłu metalowego. Według Kazimierza Przełomskiego, dyrektora finansowego firmy, na wynik finansowy miał wpływ m.in. zysk ze sprzedaży towarów i usług oraz rozwiązanie rezerw. Dodatni wynik finansowy wykazała również Elektrobudowa, która w I kwartale zarobiła 0,9 mln zł.

— Efekty dają opracowane programy oszczędnościowe w zakresie redukcji kosztów stałych i zmiennych oraz realizowany w firmie program restrukturyzacji — tłumaczy Janina Banaś z Elektrobudowy.

okiem eksperta

Wyniki śląskich spółek uległy w I kwartale 2001 r. dalszemu pogorszeniu. Tradycyjnie już słabe wyniki wykazały ZO Bytom. Do spółek, które kontynuowały słabe wyniki, należał także Euro Bud Invest i Milmet. Niestety, nawet te spółki, które jeszcze w 1999 r. notowały bardzo dobre rezultaty, nie uzyskały w minionym kwartale poprawy w stosunku do 2000 r. Należą do nich Caspol, Elektrobudowa, Elzab, Energoaparatura, Huta Ferrum, Śląska Fabryka Kabli, KZWM, Leta czy Pemug. Do grona spółek o słabych wynikach dołączyły także: Hydrobudowa Śląsk i Skotan. Pozytywnym sygnałem jest natomiast pojawienie się efektów restrukturyzacji w Centrozapie, Energomontażu Południe, Fasingu, Kętach czy Mieszku.

Pogorszenie wyników śląskich spółek w I kwartale 2001 r. wynika głównie z pogorszenia koniunktury gospodarczej w kraju, na którą spółki nie mają wpływu. Wydaje się, że restrukturyzacja to jedyny sposób na przetrwanie i zachowanie dobrej kondycji finansowej.

Iwona Kubiec, dyrektor działu doradztwa inwestycyjnego i analiz Domu Maklerskiego Elimar z Katowic

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Zdunek

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Śląskie spółki giełdowe podsumowały I kwartał