Sławków dostał 10 mln zł

Marta Sieliwierstow
opublikowano: 03-07-2008, 00:00

Kolejne 10 mln zł zasili konto inwestycji przeprowadzanych na potrzeby Euroterminalu w Sławkowie.

Kolejne 10 mln zł zasili konto inwestycji przeprowadzanych na potrzeby Euroterminalu w Sławkowie.

Wciąż trwa rozbudowa Euroterminalu w Sławkowie (Śląskie), gdzie kończy się wiodący ze Wschodu szeroki tor kolejowy. Terminal należy do Centrali Zaopatrzenia Hutnictwa. Budżet rozbudowy, która pochłonęła już 100 mln zł, został wzbogacony o kolejne 10 mln zł. 2,9 mln zł z tej kwoty pochodzi ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, reszta — 7,1 mln zł z rezerwy celowej budżetu państwa. Całkowita wartość przyznanej pomocy publicznej wynosi 32,6 mln zł.

Pieniądze będą przeznaczone na rozbudowę magazynu o powierzchni 5 tys. mkw. Przewidywany łączny koszt modernizacji tego obiektu ma wynieść około 36,5 mln zł. Pierwsze środki budżetowe zostaną uruchomione w lipcu 2008 r.

Na tym nie kończą się inwestycje w Euroterminalu. W kwietniu rozstrzygnięto przetarg na rozbudowę płyty do przeładunku kontenerów. Powstać ma też około 7 km nowych torów o „polskiej” i „wschodniej” szerokości. Łączny koszt tych inwestycji, które mają się zakończyć do końca 2008 r., wyniesie 28 mln zł.

Rozbudowa to rezultat wciąż rosnącego zainteresowania Euroterminalem. Do końca maja 2008 r. przeładowano w nim 25 tys. kontenerów — o 2 tys. więcej niż w całym 2007 r. Wraz z zakończeniem realizowanych inwestycji zdolność przeładunkowa terminalu wzrośnie do 120 tys. kontenerów rocznie.

Jeszcze w tym roku Euroterminal ma przyjąć pierwszy pociąg z Chin, który z czasem zacznie kursować regularnie.

Marta Sieliwierstow

m.sieliwierstow@pb.pl % 022-333-99-20

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Sieliwierstow

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Sławków dostał 10 mln zł