Sławomir Skrzypek lepszy niż Ben Bernanke

DI
opublikowano: 30-09-2009, 00:00

Szef NBP jest prorokiem. Do takiego wniosku doszedł magazyn "Global Finance".

Szef NBP jest prorokiem. Do takiego wniosku doszedł magazyn "Global Finance".

Który z szefów banków centralnych sprawdza się w trudnych czasach? Odpowiedź na to pytanie próbuje dać "Global Finance". Magazyn opublikował XV ranking szefów banków centralnych. Wysoki awans stał się udziałem Sławomira Skrzypka, szefa Narodowego Banku Polskiego. Tym razem otrzymał on ocenę B, rok temu —tylko D. "Global Finance" zwraca uwagę, że prezes NBP był krytykowany za to, że nie podwyższa stóp procentowych dostatecznie szybko, aby przeciwdziałać inflacji.

— Skrzypek bronił się, mówiąc, że oczekiwane spowolnienie polskiej gospodarki spowoduje zahamowanie inflacji bez udziału NBP. Była to wybitnie prorocza ocena —wskazuje "Global Finance".

Równie duży awans w rankingu jak prezes NBP zanotował w Europie Mervyn King, szef Banku Anglii, a także Jean-Claude Trichet, który stoi na czele Europejskiego Banku Centralnego (z C do A). Ben Bernanke, szef Fed, został oceniony na C wobec C- w ubiegłym roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane