SLD chce przyspieszyć wzrost gospodarczy

BEST SPÓŁKA AKCYJNA
opublikowano: 06-06-2001, 15:04

Justyna Pawlak

WARSZAWA (Reuters) - Sojusz Lewicy Demokratycznej (SLD) chciałby przyspieszyć wzrost gospodarczy rezygnując z preferowanej przez obecną radę ministrów polityki zaciskania pasa.

SLD, który najprawdopodobniej wygra w cuglach wrześniowe wybory parlamentarne, chciałby też ograniczyć samodzielność i siłę decyzyjną Rady Polityki Pieniężnej (RPP), którą obwinia o hamowanie wzrostu gospodarczego wysokimi stopami procentowymi.

"Obecna polityka jest szkodliwa dla gospodarki (...) Deficyt budżetowy powinien być ograniczany, ale stopniowo i w dłuższej perspektywie" - powiedział poseł Sojuszu, Marek Borowski podczas środowego spotkania z członkami Amerykańskiej Izby Handlowej.

"Inflację trzeba obniżać, ale proces ten nie powinien być traktowany jak wyścig" - stwierdził były minister finansów.

SLD był ostatnio u władzy przez cztery lata, do 1997 roku. W tym czasie kontynuował reformy rynkowe, ale nie traktował priorytetowo spraw związanych z obniżaniem inflacji i wydatków państwa.

Teraz SLD wróci do władzy w sytuacji gdy bank centralny bardzo restrykcyjną polityką monetarną stara się doprowadzić do zwiększenia dyscypliny fiskalnej i znaczącego obniżenia tempa inflacji.

Restrykcyjna polityka doprowadziła do ograniczenia wzrostu gospodarczego do, jak się szacuje, dwóch procent Produktu Krajowego Brutto (PKB) w pierwszym kwartale 2001 roku z sześciu procent rok wcześniej.

Główna stopa rynkowa ustalona jest na poziomie 17 procent, o 10 punktów procentowych powyżej inflacji.

DZIURA W BUDŻECIE POCZEKA

Rząd Akcji Wyborczej Solidarność (AWS) chciałby do 2003 zlikwidować deficyt ekonomiczny, ale RPP krytykuje wciąż radę ministrów, twierdząc, że jej polityka jest niewystarczająco restrykcyjna.

"Musimy zaprezentować NBP realistyczne cele budżetowe, zakładające być może jakieś niewielkie i stopniowe obniżanie (deficytu) i realistyczny plan obniżania inflacji" - powiedział Borowski.

Jego zdaniem, realistycznym celem inflacyjnym byłoby obniżenie do 2004 roku średniorocznego tempa wzrostu cen do pięciu procent z 10,1 procent w roku minionym.

RPP zamierza zaś obniżyć inflację rok-do-roku do czterech procent do 2003 roku. NBP chce bowiem jak najwcześniej przygotować Polskę do wejścia do strefy euro, które nastąpić ma w tej dekadzie.

Borowski uważa, że wzrost PKB powinien przyspieszyć do pięciu procent rocznie z 4,1 procent w 1999 i 2000.

NBP POD OBSTRZAŁEM

Borowski po raz kolejny skrytykował restrykcyjną politykę RPP. Powtórzył, że SLD będzie chciał przekazać rządowi odpowiedzialność za ustalanie celu inflacyjnego, która należy obecnie do RPP.

Krytyka ta zbiega się z innym pomysłem opozycji, zmierzającym do ograniczenia płac członków RPP, który zaowocował groźbą rezygnacji z funkcji przez jednego z nich.

"RPP jest jak twierdza, w której zabarykadowało się 10 ludzi nie dopuszczając do siebie nikogo i niczego, nawet żywności (...) Ten projekt (ograniczenia płac) może wylądać na próbę zmuszenia do posłuszeństwa głodem, ale nie to jest naszą intencją" - powiedział Borowski.

"RPP i NBP są niezależne i nie zmierzamy do pogwałcenia tej niezależności. Tym niemniej uważam, że ich polityka jest błędna i szkodliwa" - powiedział Borowski.

I to rząd powinien ustalać cel inflacyjny, podkreślił.

Były minister wezwał też NBP do wznowienia interwencji na rynku walutowym, choć RPP podkreślała, że nie powinien on ich prowadzić.

Zdaniem Borowskiego motorem wzrostu gospodarczego powinien być eksport, a ten już wkrótce zacznie poważnie odczuwać skutki umocnienia się złotego, który zyskuje na wartości od początku roku.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, justyna.pawlak@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: BEST SPÓŁKA AKCYJNA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / SLD chce przyspieszyć wzrost gospodarczy