SLD za udzieleniem absolutorium rządowi za 2005 r.

Polska Agencja Prasowa SA
18-07-2006, 17:39

Sojusz Lewicy Demokratycznej będzie głosować za udzieleniem absolutorium rządowi z wykonania budżetu w 2005 z zastrzeżeniem, że należy poprawić wykorzystanie funduszy unijnych w kolejnych latach.

Sojusz Lewicy Demokratycznej będzie głosować za udzieleniem absolutorium rządowi z wykonania budżetu w 2005 z zastrzeżeniem, że należy poprawić wykorzystanie funduszy unijnych w kolejnych latach.

"Konieczna jest poprawa metodologii planowania dochodów budżetowych oraz dokładniejsze planowanie wydatków, w tym niewygasających, oraz przeanalizowanie zagrożeń wynikających z nadpłynności systemu bankowego" - to najważniejsze uwagi do wykonania budżetu państwa za 2005 przedstawione we wtorek przez Grzegorza Woźnego (SLD).

Poseł podkreślił, że zrealizowane dochody podatkowe były tylko o 0,4 proc. wyższe od planowanych, co oznacza, że na etapie planowania budżetu prawidłowo zidentyfikowano przyczyny i rozmiary wzrostu wpływów budżetowych. Woźny zwrócił uwagę, że plan wydatków nie został przekroczony w żadnej ze szczegółowych pozycji w budżecie.

Jednak - jak zaznaczył - prowadzona w ostatnich latach polityka stopniowej konwersji długu zagranicznego na krajowy, mająca zmniejszyć obciążające Skarb Państwa ryzyko kursowe, nie dała pożądanych efektów.

Woźny zwrócił uwagę, że wybory parlamentarne i zmiana rządu w 2005 r. nie spowodowały żadnych znaczących zawirowań w realizacji budżetu.

"Został on konsekwentnie i do końca zrealizowany zgodnie z planem, a co ważne, dodatkowe środki, które udało się wygospodarować dzięki sprawnej realizacji dochodów, przeznaczono na redukcję deficytu" - dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / SLD za udzieleniem absolutorium rządowi za 2005 r.