SLD złożył wniosek o odwołanie marszałka Sejmu

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 11-01-2006, 19:00

Klub SLD złożył w środę w Sejmie wniosek o odwołanie marszałka Sejmu Marka Jurka (PiS). Pod wnioskiem podpisało się ponad 40 posłów Sojuszu. W uzasadnieniu Sojusz napisał, że marszałek "dopuścił się naruszenia przepisów Regulaminu Sejmu, a także nieposzanowania obyczaju parlamentarnego".

Klub SLD złożył w środę w Sejmie wniosek o odwołanie marszałka Sejmu Marka Jurka (PiS). Pod wnioskiem podpisało się ponad 40 posłów Sojuszu. W uzasadnieniu Sojusz napisał, że marszałek "dopuścił się naruszenia przepisów Regulaminu Sejmu, a także nieposzanowania obyczaju parlamentarnego".

Zdaniem SLD, Jurek "dał jaskrawy dowód lekceważenia i łamania procedur sejmowych". "Nie dopuszczając do głosowania wniosków formalnych, działał stronniczo, preferując interes jednego ugrupowania - PiS" - głosi uzasadnienie.

W środę, po burzliwej dyskusji w Sejmie wokół terminu głosowania nad projektem budżetu na 2006 rok, marszałek Marek Jurek zdecydował się nie poddać pod głosowanie wniosku Marka Kotlinowskiego (LPR), zakładającego, że głosowanie nad projektem budżetu odbędzie się w sobotę.

Zdaniem SLD, łamanie Regulaminu Sejmu to łamanie prawa. "Sejm, a przede wszystkim marszałek Sejmu - stanowiąc prawo - musi być wzorem jego przestrzegania" - uważa Sojusz.

Jak podkreślił SLD, marszałek, który łamie prawo, jest "zaprzeczeniem strażnika praw i antyprzykładem dla tych, od których przestrzegania prawa żądamy".

W ocenie SLD, marszałek "naruszając prawo i zasady obiektywizmu, będąc stronniczym, podważył autorytet i dobre imię Wysokiej Izby". "Zawiódł także zaufanie parlamentarzystów, którzy powierzyli mu w Sejmie tę zaszczytną i odpowiedzialną funkcję" - czytamy w uzasadnieniu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane