Śledztwo przeciwko szefowej banku centralnego Ukrainy

PAP
24-02-2015, 18:04

Prokuratura w Kijowie potwierdziła we wtorek, że wszczęła śledztwo przeciwko prezes Narodowego Banku Ukrainy (NBU) Wałerii Hontariewej. O żadnych szczegółach nie poinformowano – podała agencja Interfax-Ukraina.

Agencja przypomniała, że w grudniu ubiegłego roku jeden ze stołecznych sądów rejonowych zobowiązał prokuraturę do wszczęcia postępowania karnego przeciwko Hontariewej w związku z podejrzeniem o przekroczenie kompetencji służbowych i nadużycie władzy.

4 lutego w parlamencie Ukrainy pojawił się projekt uchwały, w którym zaproponowano zwolnienie Hontariewej z zajmowanego stanowiska na czas śledztwa prokuratury w sprawie NBU.

Media ukraińskie informowały w grudniu, że śledztwo dotyczy interwencji dokonywanych przez NBU na rynku walutowym. Gazeta „Siegodnia” donosiła wówczas, że chodzi o kilka operacji, w których bank centralny sprzedawał dolary o 19 kopiejek taniej, niż potem je nabywał.

NBU wyjaśniał wtedy, że ma prawo interweniować na rynku walut i że robił to zgodnie z obowiązującymi na Ukrainie przepisami i procedurami. Pozew w tej sprawie miał złożyć adwokat Rostysław Krawec. Twierdzi on, że działania NBU naraziły skarb państwa na straty.

5 lutego NBU zrezygnował z codziennych aukcji obcych walut, co podtrzymywało kurs hrywny. Bank przestał interweniować na rynku, ponieważ domagał się tego Międzynarodowy Fundusz Walutowy oraz banki komercyjne, które były zaniepokojone rosnącą różnicą między czarnorynkowym i oficjalnym kursem wymiany, co powodowało coraz większy niepokój na rynku.

We wtorek za jednego dolara w kijowskich kantorach płacono 28,7 hrywny. Na czarnym rynku za dolara można było dostać nawet 34 hrywny. Jeszcze na początku ubiegłego tygodnia za dolara płacono 26,04 hrywny.

Wałerija Hontariewa
Wyświetl galerię [1/2]

Wałerija Hontariewa

Bloomberg

Ukraińska hrywna traci ponad 16 proc. do dolara

Źródło: Bloomberg

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Śledztwo przeciwko szefowej banku centralnego Ukrainy