Śledztwo przeciwko szefowej banku centralnego Ukrainy

PAP
24-02-2015, 18:04

Prokuratura w Kijowie potwierdziła we wtorek, że wszczęła śledztwo przeciwko prezes Narodowego Banku Ukrainy (NBU) Wałerii Hontariewej. O żadnych szczegółach nie poinformowano – podała agencja Interfax-Ukraina.

Agencja przypomniała, że w grudniu ubiegłego roku jeden ze stołecznych sądów rejonowych zobowiązał prokuraturę do wszczęcia postępowania karnego przeciwko Hontariewej w związku z podejrzeniem o przekroczenie kompetencji służbowych i nadużycie władzy.

4 lutego w parlamencie Ukrainy pojawił się projekt uchwały, w którym zaproponowano zwolnienie Hontariewej z zajmowanego stanowiska na czas śledztwa prokuratury w sprawie NBU.

Media ukraińskie informowały w grudniu, że śledztwo dotyczy interwencji dokonywanych przez NBU na rynku walutowym. Gazeta „Siegodnia” donosiła wówczas, że chodzi o kilka operacji, w których bank centralny sprzedawał dolary o 19 kopiejek taniej, niż potem je nabywał.

NBU wyjaśniał wtedy, że ma prawo interweniować na rynku walut i że robił to zgodnie z obowiązującymi na Ukrainie przepisami i procedurami. Pozew w tej sprawie miał złożyć adwokat Rostysław Krawec. Twierdzi on, że działania NBU naraziły skarb państwa na straty.

5 lutego NBU zrezygnował z codziennych aukcji obcych walut, co podtrzymywało kurs hrywny. Bank przestał interweniować na rynku, ponieważ domagał się tego Międzynarodowy Fundusz Walutowy oraz banki komercyjne, które były zaniepokojone rosnącą różnicą między czarnorynkowym i oficjalnym kursem wymiany, co powodowało coraz większy niepokój na rynku.

We wtorek za jednego dolara w kijowskich kantorach płacono 28,7 hrywny. Na czarnym rynku za dolara można było dostać nawet 34 hrywny. Jeszcze na początku ubiegłego tygodnia za dolara płacono 26,04 hrywny.

Ukraińska hrywna traci ponad 16 proc. do dolara

Źródło: Bloomberg

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Śledztwo przeciwko szefowej banku centralnego Ukrainy