Słomka z Brześcia poleciała w kosmos

opublikowano: 11-02-2020, 22:00

Słomka ptysiowa z Brześcia Kujawskiego wzięła udział w „przełomowym dla rozwoju technologii rakietowych w Polsce wydarzeniu” i „została wystrzelona w przestrzeń kosmiczną” — poinformowała w komunikacie prasowym rodzinna firma Brześć.

Dodaje żartobliwie, że po przekroczeniu bariery dźwięku słomka zyskała miano „słomki naddźwiękowej”. Jak to się stało? Pod koniec stycznia na poligonie w Drawsku Pomorskim odbył się lot testowy suborbitalnej rakiety Perun firmy SpaceForest. Pierwszym ładunkiem wysłanym rakietą była właśnie słomka ptysiowa, która jest flagowym produktem lokalnej cukierni Brześć.

— Być może za jakiś czas kolejne słodycze zostaną wystrzelone w przestrzeń, ale słomka ptysiowa pierwszą próbę ma już za sobą — wytrzymała lot rakietą, przeciążenie 4 g po przekroczeniu bariery dźwięku i… wciąż jest nieziemsko pyszna — żartuje Arkadiusz Drążek, dyrektor handlowy firmy Brześć.

Docelowym założeniem SpaceForest jest budowa rakiety suborbitalnej zdolnej do przenoszenia ładunków o masie 50 kg na wysokość 150 km. Na razie rakieta o długości 11,5 m osiągnęła cel doświadczalny. Perun w 15 sekund dotarł na planowaną wysokość 9750 m, a następnie bezpiecznie wylądował na spadochronach.

1646e18c-8c31-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Biznesu po godzinach
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE
Puls Biznesu po godzinach
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy