Słoneczna farma na Mazurach

PAP, DI
opublikowano: 07-11-2014, 00:00

Pierwszą farmę fotowoltaiczną, włączoną do sieci elektroenergetycznej na Warmii i Mazurach, otwarto 6 listopada w Wesołówku koło Wielbarka.

Instalacja może produkować ok. 700 MWh energii elektrycznej rocznie i zasilać nawet 150 gospodarstw domowych.

Budowa farmy kosztowała ponad 4,1 mln zł. Przedsięwzięcie realizowane było dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-13 oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

Łączne dofinansowanie projektu wyniosło 1,65 mln zł. Inwestycja została zrealizowana przez spółkę Fotowoltaika Wesołowo. Powierzchnia farmy zajmuje 1 hektar. Instalacja składa się z 2 640 modułów fotowoltaicznych, z których energia przekazywana jest za pomocą połączeń kablowych do tzw. inwerterów, które zmieniają prąd stały z paneli solarnych na prąd zmienny o napięciu wyjściowym 400 V. Następnie poprzez stacje transformatorową instalacja doprowadza prąd do sieci elektroenergetycznej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, DI

Polecane