Czytasz dzięki

Słowacy blokują ciężarówki na przejściach granicznych

  • PAP
opublikowano: 28-01-2020, 11:28

Transportowcy z Unii Przewoźników Samochodowych Słowacji (UNAS) rozpoczęli we wtorek rano blokady na kilku przejściach granicznych. Zablokowane jest m.in. przejście Chyżne–Trstena (Trzciana) z Polską. Ograniczenia dotyczą tylko samochodów ciężarowych.

UNAS blokuje 14 przejść granicznych z Polską, Czechami, Węgrami i Ukrainą. Transportowcy nie przepuszczają ciężarówek chcących wjechać do Słowacji i wyjechać z tego kraju, ale zapewniają, że protest nie dotyczy ruchu samochodów osobowych. Poinformowali także, że priorytetem jest zagwarantowania przejazdu pojazdów ratunkowych.

Blokowane są także drogi w Żylinie i Rużomberku.

UNAS wznowiła protesty, które zostały zawieszone 13 stycznia po wezwaniu premiera Słowacji Petera Pellegriniego do rozmów. Rokowania zostały przerwane w poniedziałek po południu i transportowcy postanowili wznowić blokady. Przedstawiciele ministerstw finansów i transportu nie zaakceptowali żądań znaczącego obniżenia podatków drogowych i zwiększenia rabatów za przejazdy po drogach i autostradach, w zależności od przebiegu samochodów ciężarowych i przejechanej odległości.

Przedstawiciele resortów finansów i transportu uznali żądania transportowców za nierealne i zapowiedzieli, że przedstawią na posiedzeniu rządu w środę informację o wpływie ewentualnego zaakceptowania postulatów UNAS na budżet. Zdaniem UNAS podatek drogowy, który płacą przedsiębiorcy za przejazdy ciężarówek na Słowacji, jest drugim co do wielkości w UE.

Podczas zawieszonego 13 stycznia protestu, część postulatów UNAS miała poparcie kierowców z drugiego działającego na Słowacji zrzeszenia transportowców - Związku Przewoźników Drogowych (CzESMAD). Współpraca miedzy stowarzyszeniami została zerwana w poniedziałek i CzESMAD nie przystąpił do blokad.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane