Słowacy też szykują skok na OFE

  • Jacek Kowalczyk
opublikowano: 20-04-2012, 11:44

Rządy państw w Europie Środkowej przypominają klub anonimowych alkoholików (AA), którego członkowie przez lata wytrzymywali w trzeźwości, a nagle jeden po drugim zaczynają sięgać po flaszkę.

W tym przypadku cudownym płynem, który na chwilę rozwiązuje wszystkie problemy, są jednak pieniądze przyszłych emerytów. Dotąd złamały się już rządy Węgier, krajów bałtyckich i Polski — sięgnęły po pieniądze OFE, by wydawać je na bieżące emerytury. Próbował to zrobić też rząd Bułgarii, ale skutecznie zablokował te zmiany Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Teraz pęka Robert Fico, premier Słowacji.

Wybrany na drugą kadencję rząd chce, po pierwsze, skorzystać z prostej, wydeptanej przez inne kraje ścieżki, czyli obciąć składkę przekazywaną do systemu kapitałowego z 9 do 6 proc. Drugi pomysł premiera Fico jest już bardziej oryginalny. Rząd przedstawił funduszom propozycję nie do odrzucenia. Chce, by wprowadziły gwarancję dla uczestników systemu, czyli pokrywały z własnych pieniędzy straty klientów. Rząd ostrzega, że jeśli się nie zgodzą, system zostanie całkowicie otwarty, czyli obywatele będą mogli wycofywać pieniądze. Z tego prawa Słowacy z pewnością skorzystaliby przy pierwszych lepszych spadkach na giełdach, co w praktyce oznacza, że fundusze czują się postawione pod ścianą.

Wygląda na to, że sprawa jest więc przegrana i fundusze mogą najwyżej negocjować łagodniejszy wymiar kary. Słowacy z pewnością poprą premiera, bo który przyszły emeryt nie chciałby pozbyć się ryzyka inwestowania oszczędności? Z lokalnego kółka AA wyłamują się tylko Czesi, którzy planują od 2013 r. uruchomić swoje OFE. Tłumaczą to bezpieczeństwem finansów państwa w długim terminie, tymczasem rządy Polski, Słowacji i spółki uzasadniają obcięcie OFE potrzebami bieżącymi. Ale Czesi zawsze wyróżniali się na tle regionu. Może właśnie dlatego mają najwyższy PKB na mieszkańca.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JACEK KOWALCZYK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu