Słowacy windują podatek bankowy

opublikowano: 28-11-2019, 21:21

Od przyszłego roku podatek bankowy na Słowacji ma być dwa razy wyższy, niż teraz. Ponadto obowiązywać będzie bezterminowo.

Obecnie stawka słowackiego podatku bankowego to 0,2 proc. wartości pasywów wykazanych w bilansie (pomniejszoną o wybrane pozycje). Od przyszłego roku będzie już wynosić 0,4 proc. Ponadto danina, która miała obowiązywać tylko do końca 2020 r., stanie się stałym, funkcjonującym bezterminowo podatkiem.

Takie zmiany przegłosował w czwartek, 28 listopada słowacki parlament – informuje agencja prasowa TASR. Ich pomysłodawcą i orędownikiem było rządzące na Słowacji ugrupowanie SMER - sociálna demokracia, z którego wywodzi się premier Peter Pellegrini.

Partia forsowała zmiany mimo krytyki zarówno Słowacki Bank Centralny (NBS), jak i Europejski Bank Centralny, do którego o opinię zwróciło się słowackie Ministerstwo Finansów. EBC opowiadał się też za tym, by była to nadal danina tymczasowa. Jego zdaniem proponowane „zmiany mogłyby mieć negatywne konsekwencje dla stabilności finansowej”. Z kolei NBS zwracał uwagę na ryzyko dla stabilności sektora bankowego i potencjalne obniżenie zysków instytucji finansowych aż do jedną trzecią.

Zysk netto słowackiego sektora bankowego wyniósł w 2018 r. prawie 640 mln EUR, a w pierwszej połowie tego roku sięgnął 346 mln EUR (o około 2 proc. więcej niż rok wcześniej).

Resort finansów Słowacji szacuje, że w związku z podwyższeniem stawki banki zapłacą w przyszłym roku o 260 mln EUR więcej.

Wejście w życie nowelizacji nie jest jeszcze przesądzone. Aby ustawa stałą się obowiązującym prawem musi ją jeszcze podpisać prezydent Słowacji Zuzana Čaputová. Ponadto banki, które obawiają się skutków podwyższenia podatku zapowiadają, że zaskarżą przepis do słowackiego odpowiednika Trybunału Konstytucyjnego.

W listopadzie 2007 r. swój lokalny oddział uruchomił na Słowacji mBanku. Obecnie mBank Slovenská republika ma prawie 300 tys. klientów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane