Czytasz dzięki

Służba zdrowia w stanie krytycznym

4 z 10 Polaków rezygnuje z wydatków na zdrowie, bo ich nie stać – wynika z badania Europ Assistance.

Żaden system zdrowotny w państwach rozwiniętych nie jest tak źle oceniany jak Polski. W przeprowadzonym przez Europ Assistance międzynarodowym badaniu Health & Society Barometer 2013 dostał on zaledwie 2,8 punktu na 10 możliwych. Wszyscy pozostali uczestnicy badania mają wyższe noty. Najbliżej nam do Włoch, które zgromadziły 3,2 punktu. Najlepiej zaś, na 6,3 punktu, został oceniony system medyczny w Austrii.
 
Przy tak słabych notowaniach całego systemu nie powinny dziwić złe oceny, które polscy pacjenci wystawili jego częściom składowym. 98 proc. Polaków krytykuje długi czas oczekiwania na usługę medyczną, a 93 proc. – koszty ponoszone przez pacajenta. 95 proc. uważa, że dostęp do świadczeń medycznych jest nierówny, a 93 proc. obawia się błędów w sztuce lekarskiej. Bardzo źle oceniany jest także system pomocy dla osób starszych i niesamodzielnych, który otrzymał 79 proc. negatywnych not.
 
Fatalnie wyglądają także zdolności Polaków do samodzielnego finansowanie leczenia. Kryzys finansowy spowodował, że prawie 40 proc. musiało zrezygnować z zabiegów z przyczyn materialnych. To najgorszy wynik ze wszystkich badanych państw. Polscy pacjenci rezygnujący z leczenia najczęściej odwołują rutynowe kontrole i konsultacje z lekarzem (23 proc.) oraz wizyty u stomatologa (17 proc.). Mniej Polaków rezygnuje z zakupu leków (16 proc.), okularów lub szkieł kontaktowych (12 proc.), a także z bardziej intensywnego leczenia (13 proc.).
 
Respondenci mogli także wypowiedzieć się o swoich preferencjach dotyczących zmian w finansowaniu służby zdrowia. W 41 proc. przypadków Polacy wybraliby prywatne ubezpieczenia zdrowotne. Niemal co trzeci badany Polak (31 proc.) podniósłby indywidualne dopłaty do usług medycznych. Za podniesieniem obligatoryjnych składek na ubezpieczenie zdrowotne opowiedziało się 28 proc. rodaków.
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Gawrychowski

Polecane