Służby tropią wyłudzaczy i oszustów

opublikowano: 19-02-2018, 22:00

W 2017 r. ABW i CBA ścigały przestępstwa ekonomiczne i wyłudzenia podatkowe, na których skarb państwa mógł stracić nawet 7 mld zł

Premier Mateusz Morawiecki podkreśla, że w ubiegłym roku udało się zwiększyć dochody państwa z podatków aż o 40 mld zł. To zasługa nie tylko dobrej koniunktury gospodarczej i uszczelniania systemu podatkowego, ale też służb, które gorliwiej ścigały przestępców gospodarczych i podatkowych. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) i Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) zintensyfikowały działania w tych obszarach już w 2016 r., a w 2017 r. utrzymały tempo. O skali przestępczości ekonomicznej i podatkowej w Polsce mogą świadczyć dane o wykrytych przypadkach. Jak informuje Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb, w 2017 r. ABW prowadziła 342 śledztwa, z których 189 dotyczyło spraw gospodarczych i podatkowych. Zarzuty usłyszało 625 osób. Szacunkowe straty skarbu państwa na dzień wszczęcia spraw sięgnęły 6,6 mld zł (rok wcześniej przekroczyły 7 mld zł, a w 2015 r. wyniosły „tylko” 4,6 mld zł). Udokumentowane uszczuplenia budżetu państwa w skierowanych do sądów aktach oskarżenia w 2017 r. wyniosły blisko 1 mld zł (w 2016 r. ponad 500 tys. zł). CBA w zakresie przestępstw gospodarczych prowadziło w ubiegłym roku 23 postępowania. Zarzuty postawiono 374 osobom. Zdaniem Stanisława Żaryna, w 2017 r. biuro ścigało przestępstwa, które mogły spowodować wyrządzenie skarbowi państwa szkody na prawie 400 mln zł (w 2016 r. — ok. 600 mln zł).

Z akcji służb

Przykłady działań ABW w 2017 r.

1 Delegatura ABW w Katowicach rozpracowała grupę dokonującą oszustw podatkowych w unijnym obrocie metalami nieżelaznymi (m.in. katodą niklową). Towar opuszczał Polskę, a następnie za pośrednictwem spółek czeskich i słowackich do niej wracał. Straty skarbu państwa są szacowane na ponad 53 mln zł. Prokuratura postawiła zarzuty m.in. wyłudzeń VAT, prania brudnych pieniędzy, udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i poświadczania nieprawdy w dokumentach.

2 Funkcjonariusze zatrzymali kilka osób z woj. śląskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego, podejrzewanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej nielegalnie wprowadzającej do obrotu paliwa płynne. Skarb państwa mógł stracić 130 mln zł.

3 Wrocławska delegatura zatrzymała podejrzanych o nieprawidłowości w handlu granulatem złota. Członkowie grupy kupowali za granicą złoto inwestycyjne (zwolnione z podatku VAT), a następnie przerabiali je na granulat (obciążony stawką 23 proc. VAT). Wykorzystując łańcuch sprzedaży złota w formie granulatu, oszuści liczyli, że kontrolerzy nie wykryją jego pochodzenia. Dzięki tym działaniom grupa chciała uzyskać zysk w postaci VAT płaconego przez ostatecznego odbiorcę. Przez 2 lata procederu grupa mogła narazić skarb państwa na ponad 127 mln zł strat.

4 Funkcjonariusze zatrzymali małżeństwo będące głównymi podejrzanymi w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się m.in. wyłudzaniem zwrotów VAT oraz praniem brudnych pieniędzy. Grupa ta miała narazić skarb państwa na stratę ponad 274 mln zł z powodu uszczuplenia należnych podatków oraz 181 mln zł w efekcie nienależnych zwrotów VAT.

 

Przykłady działań CBA w 2017 r.

1 Agenci krakowskiej delegatury zatrzymali 26 osób w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej popełniającej przestępstwa gospodarcze na szeroką skalę: wyłudzenia na ok. 40 mln zł dofinansowania unijnego z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz z Ministerstwa Finansów na nieistniejącą inwestycję linii do recyklingu odpadów z tworzyw sztucznych, wyłudzenia zwrotu VAT na 9 mln zł oraz pranie brudnych pieniędzy w rajach podatkowych.

2 Katowicka delegatura ujawniła gigantyczne wyłudzenia przy budowie internetu „ostatniej mili”. W proceder zamieszanych jest 19 podejrzanych i 58 firm, które miały wyłudzić z 12 projektów unijnych ponad 90 mln zł.

3 Śląscy agenci zatrzymali dwóch biznesmenów z Tarnowskich Gór. Jeden jest podejrzany o wyłudzenie unijnych dotacji na ok. 5 mln zł oraz pomocnictwo w wyłudzeniu kolejnych 3 mln zł. Drugi usłyszał zarzuty pomocnictwa w wyłudzeniu 5 mln zł i prania brudnych pieniędzy.

Źródło: rzecznik ministra koordynatora służb

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu