Smart cities: samorządy rozmijają się z potrzebami mieszkańców

opublikowano: 16-04-2018, 22:16
aktualizacja: 16-04-2018, 22:17

Firma Philips Lighting Poland sprawdziła, jakie są oczekiwania i potrzeby mieszkańców w zakresie wdrażania technologii smart cities i zestawiła je z opiniami samorządowców. W rzeczywistości nie wszystkie opinie stron mają wspólny mianownik.

Jaki powinien być główny cel tworzenia inteligentnych miast? Zdaniem obywateli, których głosy zostały zebrane w raporcie „Smart cities w Polsce. Wyzwania i korzyści” opracowanym przez Philips Lighting Poland, priorytetem powinno być uzyskanie oszczędności w budżecie miasta oraz redukcja zanieczyszczenia powietrza. W odpowiedziach przedstawicieli samorządów na pierwsze miejsce wysuwa się natomiast “polepszenie jakości i dostępu do usług miejskich”, następne w kolejności jest bezpieczeństwo mieszkańców; “oszczędzanie” trafiło natomiast na sam koniec listy.

Obydwie strony zgodne są co to tego, że w miastach zostały już zainstalowane “pojedyncze rozwiązania” digitalizujące przestrzeń publiczną i ułatwiające funkcjonowanie w niej (podobny odsetek odpowiedzi). W bardziej ogólnym zarysie - 22 proc. mieszkańców  zaznacza, że ich miasto dopiero rozważa inwestycje w nowe technologie, przy czym 33 proc. samorządów jest zdania, że już zdołały one wdrożyć zaawansowane rozwiązania smart cities. 

Niemal jednoznacznie wskazywane są natomiast podstawowe bariery uniemożliwiające szybki, technologiczny rozwój miast - najwięcej ankietowanych zwróciło uwagę na niską świadomość mieszkańców w zakresie korzyści,  jakie dają inteligentne projekty oraz brak pieniędzy na inwestycje. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu