SME Instrument gra też dla polskich MŚP

opublikowano: 13-08-2018, 22:00

Tylko trzy rodzime spółki zdobyły granty z KE. Najwięcej, bo aż 48 zwycięskich projektów, pochodzi z Hiszpanii.

Uzyskanie dofinansowania z Instrumentu dla MŚP (SME Instrument), który jest częścią programu Horyzont 2020, jest nie lada wyzwaniem dla polskich firm. Dotacje z tzw. pierwszej fazy wspomnianego instrumentu pomagają przedsiębiorcom stworzyć profesjonalny biznesplan, który odpowie na pytania, czy rozwiązanie jest konkurencyjne i jakie jest na nie zapotrzebowanie. Dzięki wsparciu spółki mogą również sprawdzić, czy na rynku nie ma podobnych produktów, które chroni patent, i zbadać możliwości ochrony patentowej stworzonych wynalazków.

W ostatnim rozdaniu Komisja Europejska (KE) przyznała 239 europejskim firmom granty w łącznej wysokości 12 mln EUR. Na liście zwycięskich projektów są trzy przedsiębiorstwa z Polski. Strumień unijnego dofinansowania popłynie m.in. do krakowskiej spółki Lovely Fun, która pracuje nad powstaniem innowacyjnego urządzenia do diagnostyki zaburzeń erekcji. Beneficjentami Instrumentu dla MŚP są również dwie warszawskie firmy. Spółka Emplocity realizuje projekt polegający na zastosowaniu sztucznej inteligencji w branży rekrutacyjnej. Natomiast INVIS chce stworzyć urządzenie przypominające seniorom o lekach.

Inne wybrane przez KE przedsięwzięcia dotyczą m.in. sensorycznegosystemu informacji zwrotnej w przypadku tzw. bólów fantomowych występujących po amputacji nóg, nowej technologii mikrosilników, systemu komunikacji na odległość dla dronów, a także narzędzia do wyceny start-upów, bazującego na sztucznej inteligencji.

Do ostatniego, majowego konkursu przystąpiło w sumie 2149 firm z całej Europy, czyli o 150 więcej niż w naborze odbywającym się w lutym.

— 511 projektów zakwalifikowało się do dofinansowania i otrzymało certyfikat Seal of Excellence. Ze względu na ograniczony budżet SME Instrument, tylko 239 przedsięwzięć z najwyższą punktacją otrzymało granty — mówi Michał Gzyl, dyrektor firmy doradczej Zafiro Solutions, która pomaga przedsiębiorcom w zdobywaniu pieniędzy z programu Horyzont 2020.

Najwięcej, bo aż 48 zwycięskich projektów, pochodzi z Hiszpanii. Na kolejnych miejscach plasują się firmy włoskie (21 przedsięwzięć), francuskie (18), izraelskie (17) i niemieckie (16). Michał Gzyl podkreśla, że KE docenia przede wszystkim innowacyjne rozwiązania z sektorów teleinformatyki, zdrowia i inżynierii.

— Przedsiębiorcy powinni przyjrzeć się trendom, na które stawia Bruksela. Nie chodzi jednak o podciąganie projektu pod jedną z najpopularniejszych obecnie branż, ale o zwrócenie uwagi na aktualne problemy. Najważniejsze jest to, aby przedsięwzięcia były innowacyjne i przełomowe w danym sektorze — zaznacza dyrektor firmy doradczej Zafiro Solutions.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

MSP