Partnerem sekcji jest TAURON

Śmieciowa petycja

Ponad 6 tys. osób podpisało się pod apelem, który nie spodoba się samorządowcom.

Pismo z podpisami pracowników 130 firm zajmujących się gospodarką odpadami dzisiaj trafiło do Marszałka Sejmu i Ministra Rozwoju. Przedsiębiorcy są zaniepokojeni kształtem projektu nowelizacji ustawy prawo zamówień publicznych, która ma zaimplementować do polskiego prawa dyrektywę unijną 2014/24/UE. Proponowane przepisy wprowadzają zamówienia z wolnej ręki, które umożliwiałyby samorządom przekazywanie zleceń z zakresu obioru i zagospodarowania odpadów spółkom komunalnym bez procedury przetargowej. Zleceniodawca musiałby jednak podać uzasadnienie wyboru takiego trybu.

Witold Zińczuk, przewodniczący rady Polskiej Izby Gospodarki Odpadami, uważa, że to krok w dobrym kierunku, biorąc pod uwagę wcześniejsze zapisy, które dotyczyły zamówień in-house, ale branża wolałaby, aby wstrzymać się na razie z wprowadzaniem tych zmian.

- Przepisy te należałoby doprecyzować i określić, w jakich okolicznościach można je stosować. Dlatego chcemy, aby pracę nad tymi regulacjami przesunąć i nad przyszłym ich kształtem popracować wspólnie przy okazji planowanej przez sąd nowej ustawy o prawie zamówień publicznych. Zwłaszcza, że te zapisy nie są obligatoryjne do implementacji w ramach dyrektywy – wyjaśniał Witold Zińczuk.

Przedsiębiorcy obawiają się ograniczenia konkurencji i monopolizacji rynku gospodarowania odpadami komunalnymi, który w 55-60 proc. jest obecnie obsługiwany przez prywatne firmy. Spółki te zatrudniają około 15 tys. pracowników.

- W naszej branży od lat firmy wahają się przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych, właśnie ze względu na zmiany w przepisach. Wprowadzenie planowanych regulacji dodatkowo ograniczyłyby takie możliwości, nie mówiąc o pogorszeniu sytuacji firm. Obecnie niektóre umowy będą obowiązywać jeszcze przez 2-3 lata. Ale co potem? – zastanawiała się Irena Litkowiec-Senderska, przewodnicząca Związku Pracodawców Gospodarki Odpadami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Fabisiak

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Śmieciowa petycja