Śmierć arcyksięcia, narodziny Polski (1914)

opublikowano: 28-06-2018, 12:00
aktualizacja: 28-06-2018, 12:02

Zabójstwo arcyksięcia Ferdynanda dokonane 28 czerwca 1914 r. w bośniackim Sarajewie wywołało lawinę wydarzeń, które doprowadziły do wojny światowej i w konsekwencji powstania szeregu państw w Europie Środkowej w tym Polski.

Arcyksiążę Ferdynand, bratanek cesarza Austro-Węgier Franciszka Józefa i następca tronu, udał się do Sarajewa w celu inspekcji oddziałów wojskowych w Bośni i Hercegowinie anektowanych przez cesarstwo w 1908 r. Przyłączenie tych ziem do coraz bardziej rozpychających się na Bałkanach Austro-Węgier oburzyło serbskich nacjonalistów, którzy przez kilka lat przygotowywali nieudane zamachy na życie Ferdynanda. Celu dokonał wreszcie dziewiętnastolatek, Gawriło Princip, któremu udało się zastrzelić Habsburga i jego żonę.

Zobacz więcej

Mundur Ferdynanda Habsburga, w którym został zamordowany.

Tragiczne wydarzenie wywołało ciąg zdarzeń, który rozwinął się w wojnę światową. Cesarstwo oskarżyło o śmierć następcy tronu Serbów, w obronie których wystąpiło Imperium Rosyjskie. Wiedeń poprosił o pomoc sojuszniczy Berlin, który zagroził rozpoczęciem wojny z połączonymi sojuszem Rosjanami, Francuzami i Brytyjczykami. Konflikt rozpoczął się 28 lipca wypowiedzeniem przez Austro-Węgry wojny Serbom i przeistoczył się w ciągu kilku tygodni w wojnę światową.

Po ponad czterech latach krwawej rzezi, zawieszenie broni podpisano 11 listopada 1918 r. W konsekwencji wojny upadły trzy cesarstwa na kontynencie: Niemcy zostały znacznie okrojone z ziem, Austro-Węgry rozpadły się na szereg państw a w Rosji władzę przejęli bolszewicy. Wojna kosztowała życie milionów ludzi i oznaczała stratę około 3,5 bln USD przeznaczonych na zniszczony sprzęt wojskowy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Dobrowolski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu