SNB czeka na decyzję ws. Brexitu

Bank centralny Szwajcarii nie zmienił stóp procentowych aby zachować możliwość manewru krótko przed podjęciem przez Brytyjczyków decyzji w sprawie wyjścia z Unii Europejskiej, co może spowodować duże zmiany na światowych rynkach.

Rynek spodziewał się utrzymania przez SNB stopy depozytowej na poziomie minus 0,75 proc. Bank centralny powtórzył także, że frank jest „znacząco przewartościowany”, co uważane jest za pozostawienie sobie otwartych drzwi do interwencji na rynku walutowym.

Od początku czerwca frank szwajcarski umocnił się o ponad 2 proc. i osiągnął we wtorek najmocniejszy kurs wobec euro.  Szwajcarska waluta jest uważana za „bezpieczną przystań”, a na świecie rosną obawy zawirowań po ewentualnej decyzji Brytyjczyków 23 czerwca o wyjściu ich kraju z Unii Europejskiej. Prezes SNB, Thomas Jordan, już jakiś czas temu mówił, że Brexit może spowodować „nadzwyczajne napięcie” w Europie.

- Znaczące ryzyka wciąż są widoczne w globalnej gospodarce – głosi oświadczenie SNB. - Zbliżające się w Wielkiej Brytanii referendum w sprawie pozostania w Unii Europejskiej może spowodować wzrost niepewności i zawirowań – dodaje.

Frank odrobił straty z czwartkowego poranka i po publikacji komunikatu notowano go po 1,08277 za euro.

- Spodziewamy się presji wzrostowej na franka w nadchodzących dniach do głosowania w sprawie Brexitu – powiedział Karsten Junius, główny ekonomista Bank J Safra Sarasin w Zurychu. - W przypadku Brexitu oczekujemy, że rynek będzie testował 1,05 franka za euro, poziom, który według nas SNB będzie zdecydowanie bronił – dodał.  

Interwencja na rynku walutowym będzie pierwszą linią obrony przeciwko umocnieniu franka, wynika z sondażu przeprowadzonego przez Bloomberga. Niektórzy uważają, że bank centralny może także obniżyć mocniej stopę depozytową. 

- Jeśli będzie nowy napływ do Szwajcarii, co im pozostanie? - pyta Simon Derrick, główny strateg Bank of New York Mellon w Londynie. - Czy naprawdę mogą jeszcze bardziej  obniżyć ujemną stopę niż obecnie? - dodał.  

Niektórzy z ekonomistów uważają, że SNB może obniżyć stopę depozytową nawet do minus 1,25 proc. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / SNB czeka na decyzję ws. Brexitu